USA podnikne odvetná opatření proti rozmístění ruských S-300 v Sýrii

USA podnikne odvetná opatření proti rozmístění ruských S-300 v Sýrii
07 / 10 / 2016, 14:15

Mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že ruský raketový systém by neměl mít vliv na operace Američany vedené letecké údery proti skupině Islámského státu v severní Sýrii, ale zcela logicky se ptá, proč Moskva učinila tento tah.

"Naposledy Rusové říkali, že jejich prvořadým cílem byl boj s extremismem, ISIL a Nusrou v Sýrii," řekl Cook. "Ani jeden z nich nemá letectvo ... Takže to je něco, co budeme pozorně sledovat. Ale co by mělo být jasné Rusům a všem ostatním působícím v Sýrii, že bezpečnost našich posádek letadel bereme velmi vážně."

Americkým letadlům tedy aktuálně hrozí střet nejen s protileteckou obranou oficiální syrské armády, ale už i ruskými systémy, které byly dovezeny koncem minulého týdne do Sýrie na obranu ruských základen.

Psali jsme: Rusko nasazuje v Sýrii další systémy protivzdušné obrany S-300VM

Jak oznámil dříve mluvčí MO Ruska Igor Konašenkov, mají systémy S-300 zajišťovat bezpečnost vojáků v Hmeimimu a Tartúsu. Podle jeho slov budou rakety sestřelovat jakékoli neidentifikované cíle.

„Chci připomenout americkým stratégům, že vzdušnou ochranu ruských vojenských základen v Hmeimimu a Tartúsu uskutečňují protivzdušné raketové systémy S-400 a S-300, jejichž dolet se může stát překvapením pro jakékoli neidentifikované létající objekty," řekl údajně Konašenkov podle propagandistického serveru Kremlu Sputnik.

Systém S-300 PMU2 Favorit dokáže útočit až na 36 cílů najednou a koordinovat současně 72 střel – dosah systému je odvislý od nasazených raket. Raketa 48N6E2 je schopna zasáhnout cíle na 200 kilometrů ve výšce až 27 kilometrů a podle ruského tvrzení stačí i na nejmodernější aktivní stíhací letoun světa F-22 Raptor. Starší verze raket má dolet asi 47-150 kilometrů.

FM2290.12

Psali jsme: National Interest: Rusko tvrdí, že americké letouny 5. generace jsou jen fikce, stejně ale investuje miliardy do svých

Je otázkou, zda nebude na obou stranách snaha tento systém „otestovat“. Američané si zkusí, zda jsou schopni systému se vyhnout a neutralizovat jeho elektroniku, Rusové na druhé straně budou chtít ověřit, zda systém funguje, jak se uvádí v reklamních letácích.

Zdroj: The Express Tribune, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace