USA provokují Čínu: "V Jihočínském moři se budeme plavit, kdy budeme chtít."

USA provokují Čínu: &quote;V Jihočínském moři se budeme plavit, kdy budeme chtít.&quote;
08 / 11 / 2015, 07:45

Simi Valley (USA) 7. listopadu (ČTK) - Spojené státy podniknou další "svobodnou plavbu" v Jihočínském moři, kde se Čína snaží posílit svoje vojenské postavení.

O opakování plavby americké vojenské lodi oblastí tak jako v říjnu dnes hovořil americký ministr obrany Ash Carter. Neupřesnil však, kdy by se to mělo stát.

"Podnikli jsme je předtím po celém světě. A uděláme to znovu," řekl Carter podle agentury Reuters na obranném fóru v prezidentské knihovně Ronalda Reagana v Kalifornii.

Podle ministra si Čína vytváří větší územní nároky než kterákoli jiná země v historii regionu.

Situace kolem umělých čínských ostrovů se vyhrocuje. Čínské provládní deníky otevřeně vyhrožují USA a Pentagonu.

Americký torpédoborec Lassen pronikl koncem října za hranici 12 námořních mil vymezující pásmo pobřežního moře kolem Spratlyho ostrovů, které si nárokuje Čína. Vojenské plavidlo ve sporné oblasti Jihočínského moře hlídkovalo jen několik hodin. Peking kritizoval Washington, že tímto manévrem ohrozil suverenitu a bezpečnostní zájmy Číny. Čína rovněž uvedla, že americké plavidlo "sledovala a varovala".

Americká loď zamířila do blízkosti útesů Subi a Mischief, které Čína loni uměle rozšířila a vybudovala na nich technické zázemí vhodné i pro vojenské využití.

Jednání velitelů námořnictva USA a Číny: Malý incident může zažehnout válku

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Psali jsme: Vietnam znepokojen zprávami o čínském ozbrojování umělých ostrovů

150210-N-ZZ999-1369

Zdroj: ČTK

Tagy článku