USA pomohou Ukrajině s posílením obranného potenciálu

USA pomohou Ukrajině s posílením obranného potenciálu
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: ukrajinští vojáci
23 / 12 / 2017, 07:30

Spojené státy posílí obranný potenciál Ukrajiny, která bojuje proti ruským separatistům ve východní části země. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí a současně zdůraznilo, že pomoc USA je zcela obranného charakteru.

"Ukrajina je suverénní zemí a má právo bránit se," uvádí se prohlášení ministerstva. Televizní stanice ABC News s odvoláním na zdroje z ministerstva zahraničí v pátek uvedla, že prezident Donald Trump zřejmě schválí prodej protitankových střel Ukrajině. Jakýkoli prodej musí schválit Kongres.

Jak ve středu s odvoláním na vládní činitele napsal list The Washington Post, americká vláda poprvé schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu navzdory faktickému zákazu, který vyhlásila ještě vláda prezidenta Baracka Obamy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí listu rozhodnutí potvrdil a řekl, že vývozní povolení jsou vydávána "případ od případu". Kreml rozhodnutí kritizoval a upozornil, že dodání bojových zbraní Kyjevu může rozpoutat v Donbasu další krveprolití.

Situaci by mohlo rovněž zhoršit rozhodnutí Ruska odvolat své zástupce ze Společného kontrolního a koordinačního střediska (JCCC), ve kterém jsou zastoupeny Moskva a Kyjev. Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí Ukrajinskou stranu obvinilo, že jeho lidem brání v jejich činnosti a v přístupu k bojové linii.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.