USA posílá do Turecka stroje F-15C určené pro vybojování vzdušné nadvlády

USA posílá do Turecka stroje F-15C určené pro vybojování vzdušné nadvlády
Autor fotografie: Boeing|Popisek: F-15 ilustrační snímek
08 / 11 / 2015, 08:15

Šest F-15C Eagle patřících k 493rd Fighter Squadron ze základny RAF Lakenheath ve Velké Británii přiletěly na leteckou základnu Incirlik v Turecku, poblíž hranic se Sýrií.

Podle US Air Force byly tyto stroje určené pro vybojování vzdušné nadvlády poslány do blízkosti Sýrie jako demonstrace neochvějné podpory turecké svrchovanosti a kolektivní bezpečnosti v regionu. US Air Force tím patrně naráží na ruská proniknutí do vzdušného prostoru Turecka. F-15 je letadlo určené čistě pro vzdušný boj, nemůže být použito pro pozemní mise.

Letadla byla rozmístěna po požadavku turecké vlády na podporu při zajištění svrchovanosti tureckého vzdušného prostoru.

Přestože F-15 mohou být teoreticky použita k zajištění hranice mezi Tureckem a Sýrií, která je porušována syrských a ruskými letadly každou chvíli, rozhodnutí přesunout 6 nebo více (podle některých zdrojů až 12), F-15 nedaleko Sýrie je očividná ukázka svalů Putinovu Rusku, které je velmi aktivní v západní Sýrii.

F-15C

Některá východní média spekulují, že  F-15C coby nejúspěšnější světový bojově osvědčený stíhač, bude použit proti ruským bojovým letadlům, která by se přiblížila příliš blízko k letadlům USA a koalice, která provádějí letecké údery v Sýrii.

To je ale podle všeho trochu přitažené za vlasy. V této fázi budou pravděpodobně poskytovat leteckou podporu zabijákům tanků A-10,  a rizikovým setkáním se svými ruskými protějšky se budou vyhýbat. Bohatě totiž stačí, že Rusko a jeho piloti budou vědět, že někde na obloze jsou Eagles, tedy orli.

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.