USA přes nevládní organizace ovlivňovaly výsledek voleb v Izraeli

USA přes nevládní organizace ovlivňovaly výsledek voleb v Izraeli
Autor: Pixabay
14 / 07 / 2016, 07:15

Vláda USA v roce 2015 částkou skoro 350.000 dolarů (tj. 8,75 milionu korun) podpořila skupinu, která v izraelské volební kampani usilovala o porážku premiéra Benjamina Netanjahua.

Zpráva o finančním vměšování USA do vnitřních záležitostí Izraele byla zveřejněna den poté, co Kneset schválil zákon o zveřejnění nevládních organizací, které jsou převážně financovány zahraničními vládami a entitami. Zdroj: eretz.czwashingtontimes.com

Podle zprávy amerického Stálého vyšetřovacího podvýboru senátního Výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní věci poskytlo ministerstvo zahraničí USA během 14 měsíců celkem 349.276 dolarů izraelské a „palestinské“ odnoži organizace OneVoice (Jeden hlas), a to na „podporu mírových jednání.“ Grantové období skončilo v listopadu 2014 a následovat měla závěrečná zpráva a vyúčtování využití peněz.

K tomu však nedošlo. Po skončení grantového období veškerou organizační infrastrukturu vytvořenou za americké peníze začala využívat skupina V15. Ta byla dceřinou organizací OneVoice a během parlamentní volební kampaně v roce 2015 aktivně vyzývala Izraelce, aby „volili kohokoliv kromě Bibiho (Netanjahua).“

„OneVoice poskytl ve prospěch V15 svoji platformu v sociálních médiích, která se během grantového období ministerstva zahraničí (USA) více než zdvojnásobila; využil svoji databázi kontaktních informací voličů, včetně e-mailových adres… a zapojil svoji síť vycvičených aktivistů, z nichž mnoho bylo najato nebo vycvičeno v rámci grantu, aby podporovali a najímali pro V15,“ uvádí vyšetřovací zpráva.

Vyšetřovatelé viní ministerstvo zahraničí USA, že nepředvídalo takový vývoj a nebránilo mu, přestože OneVoice se netajil svými předchozími politickými aktivitami ani úmyslem využít americké peníze k vybudování infrastruktury, která bude moci být využita ke stranickým politickým aktivitám po skončení grantového období.

Maďarský premiér obvinil USA z podpory ilegální migrace do Evropy

Vyšetřování, které společně prováděli senátoři z obou stran pod předsednictvím Boba Portmana (R-Ohio) a Claire McCaskill (D-Missouri), nezjistilo, že by došlo k nezákonnému skutku. Vyšla ale najevo přinejmenším nedbalost při prověřování dalšího osudu toho, co bylo za americké peníze pořízeno. Vláda USA tak reálně zasáhla do politického volebního boje ve spřátelené zemi.

Německo i Evropská unie jsou prý ovládány Spojenými státy a NATO

V situaci, kdy je všeobecně známa antipatie, kterou vůči sobě chovají americký prezident Barack H. Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, a kdy již desetiletí trvá upřímná nesympatie ministerstva zahraničí USA k Izraeli, se pak nabízí i spekulace o tom, že zdaleka nešlo jen o nedbalost.

USA chtějí okupovat celý svět

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace