USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
15 / 10 / 2014, 15:15

15.10.2014 / Další nakažená zdravotní sestra. Selhal americký zdravotní systém.

Když jsme dnes ráno publikovali v Security magazínu článek Zranitelnost západního světa odhalila ebola, ani ve snu nás nenapadlo, jak katastrofální selhání amerického zdravotnického systému v boji s ebolou vyjdou v průběhu dne najevo.
Zdravotníci nechali rodinu, která týden bydlela s nemocným v jednom bytě, v tomto infikovaném prostředí, kde se mohli všichni nakazit i po odvozu pacienta. Riskovali tak jejich život, pouze jim zakázali vycházet a policie hlídala, aby domácí vězení zamořené virem eboly neopustili dlouhé hodiny, než se podařilo sehnat firmu, která byla schopná byt vydezinfikovat.
Ještě více šokující bylo ale jednání s pacientem. Sestry, které ho v Dallaské nemocnici ošetřovaly, dnes prozradily, že pacient s ebolou po přijetí na ambulanci seděl několik hodin v čekárně s dalšími pacienty!
Zdravotnický personál neměl dostatečné ochranné oděvy a rukavice, které by zabránily nakažení ebolou. Nemocnice podle sester neměla vypracován krizový plán postupu při přijetí pacienta s ebolou ani protokol postupu při jeho ošetřování. Laboratorní vzorky pacienta nemocného ebolou byly prý zasílány normální nemocniční potrubní poštou, spolu se vzorky ostatních pacientů bez jakýchkoliv speciálních opatření, takže potrubní systém může být kontaminovaný.
Nebylo dopředu připraveno, jak se bude s pacientem zacházet.
Nebyl vytvořen žádný systém bezpečnostních pravidel.
Sestry byly ponechány, aby sami odhadovali, jak se chovat při styku s tělními tekutinami pacienta, jejich rukavice neměly zápěstní pásky, oděvy nekryly krk, stejně nedostatečné byly i boty. Dostatečnými ochrannými pomůckami byly prý sestry vybaveny až tři dny po přijetí pacienta s ebolou do nemocnice. 

Pokud tomu tak skutečně bylo (vedení nemocnice tvrzení sester samozřejmě odmítá), tak není divu, že se virem eboly nakazila i další sestra, jak dnes bylo oznámeno. Sledováno je sedmdesát šest zdravotnických pracovníků nemocnice, kteří s nemocným ebolou přišli do styku, tedy další obrovská skupina, která přibyla ke čtyřiceti osmi lidem, kteří s nemocným ebolou přišli v USA do kontaktu před jeho přijetím do nemocnice.

Sledujte průběžně aktualizovaný článek Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli

Psali jsme také:

Další podezření na ebolu v ČR

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku