Spojené státy mají důkaz o tom, že síly syrského prezidenta Bašára Asada použily chemické zbraně při sobotním útoku na syrské město Dúmá. Prohlásila to dnes na pravidelné tiskové konferenci ve Washingtonu mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.
Podle ní vedou USA mnoho upřesňujících údajů kolem útoku stále jako přísně tajné a proto Washington ani doposud nemohl zveřejnit všechny důkazy, které o incidentu již má k dispozici.
Rozhodnutí o odvetném útoku proti Sýrii stále nepadlo
Rozhodnutí o útoku na Sýrii za údajné použití chemických zbraní stále nepadlo. Americký prezident Donald Trump tento týden rozpoutal spekulace svými tweety, v tom čtvrtečním ale přiznal, že o termínu zatím nerozhodl. To při mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN svolané Ruskem dnes potvrdila také americká velvyslankyně při této organizaci Nikki Haleyová. Spojené státy a jejich spojenci tvrdí, že syrský režim 7. dubna použil chemické zbraně proti městu Dúmá nedaleko Damašku. O život tam přišly desítky lidí. Sýrie i Rusko, které je jejím spojencem, to popírá.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes o situaci v Sýrii telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Šéf Kremlu varoval před jakýmikoli "neuváženými a nebezpečnými" kroky. Macron se vyslovil pro intenzivnější dialog s Moskvou.
Ruské ministerstvo obrany mezitím obvinilo Británii, že údajný chemický útok v Sýrii zinscenovala s cílem získat záminku pro americký úder proti ruskému spojenci, syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Británie na zasedání RB OSN tvrzení Ruska označila za "evidentní lež".
Haleyová ve vztahu k událostem v Sýrii na mimořádné schůzi RB OSN řekla, že jednou nastane moment, kdy je třeba začít konat. Haleyová rovněž uvedla, že se dnes zúčastnila jednání o Sýrii v Bílém domě s tím, že se Trump zatím nerozhodl, jaké odvetné kroky podnikne.
Na schůzi RB OSN dnes hovořil také generální tajemník této organizace António Guterres. Varoval, že napětí kolem útoku v Dúmě a dosavadní neshody kolem řešení situace v rámci mezinárodního společenství mohou vést k vojenské eskalaci. Zdůraznil, že bezpečnostní situace na Blízkém východě, zejména v Sýrii, ohrožuje světový mír a hovořil rovněž o návratu studené války, v podobě, kdy diplomatické kanály selhávají.
Na dnešní schůzi Rady bezpečnosti ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že USA, Francie a Británie mají zájem jen o sesazení syrského prezidenta Bašára Asada a zkrocení Ruska. "Stále jsme svědky příprav na nebezpečnou vojenskou operaci, která by byla ilegálním aktem namířeným proti svrchovanému státu a která by byla v rozporu s mezinárodním právem. Vyzýváme lídry těchto států, aby své stanovisko okamžitě přehodnotili," dodal.
Spekuluje se, že ke Spojeným státům se při odvetném útoku připojí Francie a Británie, avšak britská opozice stále prosazuje nezávislé vyšetření útoku na Dúmu. Ve čtvrtek večer se americký prezident Donald Trump v telefonátu s britskou premiérkou Theresou Mayovou shodl, že je třeba zabránit syrskému režimu v dalším použití chemických zbraní. Šéf britské opozice Jeremy Corbyn mezitím vládu obvinil, že se nechává řídit pokyny z Washingtonu.
Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre dnes na jednání RB OSN řekl, že rozhodnutí syrské vlády použít chemické zbraně "je bodem, odkud není návratu". Svět proto podle Paříže musí mít silnou, jasnou a jednotnou odpověď na útok.
Z Dúmy jako posledního místa východní Ghúty, kde zůstávali povstalci, se v noci na dnešek evakuovalo dalších 4000 lidí včetně bojovníků skupiny Džajš al-Islám. Evakuace má pokračovat a skončit by měla do soboty, kdy v Dúmě začnou pracovat lidé z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby vyšetřili okolnosti útoku.
Zdroj: ČTK
Tagy