USA prý mohou proti KLDR udeřit vojensky, Rusko a Čína jsou proti

USA prý mohou proti KLDR udeřit vojensky, Rusko a Čína jsou proti
06 / 07 / 2017, 08:30

Rada bezpečnosti OSN se dnes rozdělila v názoru na další postup vůči Severní Koreji po její nejnovější raketové zkoušce. Zatímco USA, Británie a Francie vyzvali k dalšímu přitvrzení opatření proti Pchjongjangu, Rusko a Čína, které mají také právo veta, naopak nabádaly k umírněnosti. Moskva i Peking nicméně připustily, že KLDR porušila dosavadní sankce OSN. USA dokonce varovaly využitím vojenských prostředků, což Rusko i Čína odmítly. Washington také pohrozil nepřímo Číně přerušením vzájemného obchodu, pokud Peking zcela nezakáže svým firmám styky s KLDR.

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haileyová v reakci na Rusko a Čínu prohlásila, že USA půjdou vlastní cestou v řešení situace s KLDR, pokud jiné země neschválí v radě nové sankce. Dodala, že pokud jsou tyto země ,,spokojeny se severokorejskou aktivitou, pak chtějí být jejími přáteli".

Na dnešním mimořádném zasedání RB OSN Haileyová předtím prohlásila, že Spojené státy jsou připraveny využít k odstrašení Severní Koreje všech svých kapacit. ,,Jedna z našich schopností se opírá o naše úctyhodné vojenské síly. Použijeme je, pokud budeme muset. Dali bychom ale přednost tomu, kdybychom nemuseli jít tímto směrem," upozornila. Ruský zástupce v OSN Vladimir Safronkov se ale vyslovil proti možnosti vojenských opatření. Nepřijatelná je prý i snaha ekonomicky KLDR udusit. "Čína byla vždy tvrdě proti chaosu a konfliktu na Korejském poloostrově. Z tohoto úhlu pohledu nesmí být vojenská odpověď alternativou," reagoval také čínský velvyslanec v OSN Liou Ťie-i.

Jednání rady se koná po dalším severokorejském testu rakety, která byla podle všeho poprvé mezikontinentální. Podle Haileyové Washington navrhne v příštích dnech nové sankce proti KLDR. V záměru přitvrdit postoj podpořily USA Francie a Británie. Naopak náměstek ruského velvyslance vyzval k uklidnění situace a k obnově dialogu s cílem vyřešit rozepře na Korejském poloostrově. Dodal, že vážnou ranou pro stabilitu regionu je rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji. Systém THAAD zmínil i čínský velvyslanec v OSN, který navrhl k snížení napětí přerušit jeho rozmísťování v rámci ústupu od zbrojení na obou stranách Korejského poloostrova.

Americká velvyslankyně naznačila přitvrzení postoje USA i v tom, že varovala, že země umožňující obchod se Severní Koreou navzdory sankcím OSN nebudou smět pokračovat v komerčním styku s USA. První takto postiženou zemí by ovšem mohla být podle agentury AP Čína, kterou USA dlouhodobě kritizují za to, že obchodní styky s KLDR některým svým firmám nezakazuje. Haileyová řekla, že ,,pokud bude mezinárodní společenství spolupracovat, bude moci zabránit katastrofě".

Haileyová dále prohlásila, že zkouška rakety, která uletěla necelých tisíc kilometrů, je jasným a tvrdým projevem vojenské eskalace. ,,Dnešek je černým dnem," podotkla americká diplomatka. Ruský diplomat řekl, že incident vyžaduje hlubší prošetření a vyjasnění. Podle technických údajů shromážděných ruskými odborníky KLDR podle všeho vyzkoušela balistickou raketu jen středního doletu.

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre na zasedání řekl, že v reakci na severokorejskou zkoušku je nezbytná "rozhodná kolektivní odpověď". Dodal, že Paříž podporuje "nová mohutná a operativní protiopatření".

Britský velvyslanec v OSN Matthew Rycroft uvedl, že Londýn podporuje nová zavazující opatření, aby KLDR ještě dráž zaplatila za své zbrojní zkoušky.

Haileyová si 4. července, v den zkoušky, na twitteru postěžovala, že si kvůli tomu neužila americký Den nezávislosti a musela absolvovat sérii jednání. Dostala se jí sprcha odpovědí, že jsou lidé, kteří na americký státní svátek "dřou mnohem víc", upozornila americká média.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace