USA rozšiřují svou vojenskou angažovanost v Afghánistánu

USA rozšiřují svou vojenskou angažovanost v Afghánistánu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Afghánistán
10 / 06 / 2016, 16:30

Prezident Obama reaguje na eskalující násilí v Afghánistánu.

Po měsících debat schválil americký prezident Barack Obama plány na větší vojenskou angažovanost USA v Afghánistánu. Americký prezident reaguje zejména na zvýšené teroristické aktivity Tálibánu, který zintenzivňuje činnost po jmenování nového vůdce mully Achúndzády, jenž je naladěn velmi militantně.

Plány zahrnují v prvé řadě možnost provádění vzdušných úderů, pokud to situace bude vyžadovat, rožšíření pravomocí amerických vojenských velitelů v Afghánistánu či kvalitnější asistence a podpora afghánských jednotek ve vojenských operacích, které budou kritické pro další vývoj. Afghánské jednotky mají pak úžeji spolupracovat s americkými, jež jsou už na místě. V současné době zde USA disponují celkem 9 800 vojáky. 

Obama učinil toto rozhodnutí v souvislosti se vzrůstajícími teroristickými aktivitami Tálibánu, hlavně na jihu země, kde teroristické hnutí skoro denně páchá atentáty na vojenské i civilní obyvatelstvo. V případě Obamy jde zároveň o citlivou politickou záležitost, protože prezident dal své slovo, že američtí vojáci z válkou zkoušené země odejdou pokud možno do konce roku 2016. Později rozhodla Obamova administrativa o úpravě, a to tak, že do konce tohoto roku dojde ke snížení amerických vojáků z 9 800 na 5 500, pokud to samozřejmě dané podmínky umožní.

Nejnovější Obamovo rozhodnutí dává americkým jednotkám v Afghánistánu daleko větší flexibilitu v rozhodování, jakým způsobem budou kooperovat s afghánskými vojenskými islami. Každopádně Obamův nový plán je vázán na míru důležitosti konkrétních vojenských operací na celém území Afghánistánu. Tyto operace musí mít strategický a důležitý efekt v pokračujícím konfliktu.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace