USA : Rusko tajně přesunulo do Sýrie 28 bitevních letadel a zahájilo vojenské útoky

USA : Rusko tajně přesunulo do Sýrie 28 bitevních letadel a zahájilo vojenské útoky
Autor fotografie: YouTube/screenshot/STRATFORvideo|Popisek: Letecká záběry vojenské základny v Sýrii
26 / 09 / 2015, 20:15

Tajné služby USA informovaly prezidenta Obamu o vojenských aktivitách Ruska v Sýrii.

Podle amerických tajných služeb už ruská armáda zahájila útoky proti IS a podporuje syrskou armádu prezidenta Bašára Asada. Informaci obdržel prezident Obama, který se setká s ruským prezidentem Putinem po dvou letech v pondělí v New Yorku. Právě vojenská přítomnost Ruska se nelíbí USA. A těm se nelíbí ani představa ruské vojenské podpory syrskému prezidentovi Asadovi.

Podle tajných služeb operují ruské jednotky nejen proti islámským radikálům, ale především proti odpůrcům Asada. Podle USA provedla nálety ruská bitevní letadla, která byla do Sýrie tajně přepravena minulý týden.  Ruští piloti více než dvaceti letadel měli při přeletu z Ruska do Sýrie úmyslně vypnuté transpondéry a letěli v těsné formaci s nákladními letadly AN-124 Condor, přes letecké koridory nad Irákem a Íránem.

Američtí představitelé také uvedli, že nad syrskými provinciemi Latakia a Hamá, která jsou ještě formálně v držení Asádových vojsk, operují ruské drony. Protože v této oblasti nejsou aktivní islámští bojovníci, obávají se USA, že prezident Putin má v syrské občanské válce jiné úmysly, než je boj s IS.

V provincii Latakia je v posledních týdnech modernizováno vojenské letiště a podle USA už na vojenskou základnu bylo přepraveno kromě 28 bitevníků, také 16 vrtulníků, dělostřelectvo a tanky. Základna je přitom vzdálená jenom padesát kilometrů od syrské námořní základny v Tartusu a asi 400 kilometrů od hlavní města Damašku.


Na leteckých snímcích vojenské základny jsou podle amerických představitelů nově postavené ubytovny pro 2000 vojáků a také je zde devět moderních tanků T-90,  což dokazuje, že Rusko zde má své vlastní vojáky a zařízení, a nikoliv syrské jednotky, které vesměs používají starší verze.

Podle tajných služeb Rusové nasadily dvanáct letadel SU-24 Fencer a dvanáct SU-25 Frogfoot, která jsou určena k nízkým přeletům a likvidaci pozemních cílů. Čtyři SU-30 Flanker jsou určeny pro vzdušné souboje 


Zdroj: stripes.com, YouTube, TomoNews US , STRATFORvideo

 

Tagy článku