USA se opět chystají "provokovat" Čínu, plánují plavbu kolem ostrovů v Jihočínském moři

USA se opět chystají &quote;provokovat&quote; Čínu, plánují plavbu kolem ostrovů v Jihočínském moři
Autor: US Navy photo|Popisek: USS John C. Stennis (CVN 74) and USS O'kane (DDG 77)
02 / 04 / 2016, 19:30

Námořnictvo Spojených států chystá na počátku tohoto měsíce další takzvanou svobodnou plavbu kolem sporných ostrovů v Jihočínském moři, které si nárokuje Čína.

Washington/Peking 2. dubna (ČTK) -  Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. USA podnikly již dvě takovéto plavby, které Peking tvrdě kritizoval.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej dnes prohlásil, že Čína je proti jakýmkoliv podobným akcím. "Čína důsledně respektuje a podporuje svobodu plavby a letů v oblastech, které využívají všechny země v Jihočínském moři na základě mezinárodního práva, rezolutně se ale staví proti tomu, aby nějaká země využívala takzvané ´svobodné plavby´ jako zástěrky pro poškozování svrchovanosti, bezpečnosti a námořních práv Číny," citovala ministerského mluvčího agentura Reuters.

Přesný termín ohlášené plavby znám není, stejně tak nebylo zveřejněno jméno plavidla, které pronikne do pásma 12 námořních mil od ostrova. Američtí představitelé takovéto počínají označují jako svobodnou plavbu. Jejím smyslem je oponovat čínským nárokům kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě.

V Jihočínském moři je v současné době skupina amerických plavidel v čele s letadlovou lodí USS John C. Stennis. Nepředpokládá se ale, že by svobodnou plavbu vykonala letadlová loď, spíše to bude menší plavidlo.

Oznámení o další plavbě ke sporným ostrovům bylo zveřejněno krátce po čtvrtečním jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Barackem Obamou. Si Obamovi sdělil, že Peking nebude tolerovat porušování své svrchovanosti akcemi, které jsou schovávány za svobodnou plavbu.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace