USA se rozhoupaly k odvetě za hackerské útoky KLDR

USA se rozhoupaly k odvetě za hackerské útoky KLDR
Autor: SONY pictures|Popisek: Film Interview, Kim Čong Un
03 / 01 / 2015, 12:45

3.1.2015 / Příběh souboje Severní Koreje s filmovým studiem Sony Picture má další peripetii.

O hackerském útoku, který vedl studio k rozhodnutí nepromítat film dělající si legraci z korejského vůdce Kim Čong Una, jsme psali v článku "Teroristé vyhráli".

O dalším vývoji této úsměvné kauzy v článku "Ohrožení národní bezpečnosti USA".

Bílý dům totiž nazval útok na Hollywoodské studio ohrožením národní bezpečnosti a oznámil, že zvažuje adekvátní odpověď na bezprecedentní čin KLDR.

Experti diskutovali, jaké varianty odpovědi má Obamova administrativa k dispozici, počínaje odvetným kybernetickým úderem, přes finanční sankce uvalené na Severní Koreu, zvýšení vojenské pomoci Jižní Koreji, až po navrácení KLDR na americký seznam zemí podporujících terorismus, ze kterého byla škrtnuta v roce 2008.

V uplynulých dnech několikrát přestal v KLDR fungovat internet, ale USA se nepřihlásily k žádné akci, která by byla příčinou poruchy. Sony Pictures uvolnila film do distribuce v menších kinech a díky reklamě, kterou celý příběh hackerských útoků vyvolal, se akcionáři mohou radovat z vysoké návštěvnosti jinak průměrného filmu. Další tržby jim přineslo stahování filmu na internetu, které v prvních dnech trhalo rekordy.

Včera pak USA oficiálně vyhlásily jaké sankce proti KLDR, budou odvetou za hackerský útok na Sony Pictures. Týkají se třech firem a deseti vládních činitelů KLDR, včetně osob působících v Íránu, Sýrii, Číně, Rusku a Namibii.

Sankce postihují severokorejskou tajnou službu a firmu zabývající se prodejem zbraní. Desítka osob, proti nimž jsou sankce namířeny, pracuje pro tyto organizace nebo pro severokorejskou vládu. Postižené osoby a firmy nebudou mít přístup k americkým finančním zdrojům a americké firmy s nimi nesmějí udržovat obchodní kontakty.

"Cílem sankcí není severokorejské obyvatelstvo, ale vláda KLDR za její akce, které ohrožují Spojené státy a ostatní," napsal Obama v doprovodném dopisu pro vedoucí představitele Sněmovny reprezentantů a Senátu.

Podle Bílého domu nejde o poslední reakci na provokace KLDR.

Psali jsme také:

Teroristé vyhráli

Hackeři opakovaně napadli SONY Pictures a požadovali výkupné

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace