USA testuje jaderné bomby B61, Rusko cvičí jako zběsilé

USA testuje jaderné bomby B61, Rusko cvičí jako zběsilé
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Loď třídy Ropucha
13 / 10 / 2016, 11:00

Se zvyšujícím se napětím mezi dvěma historickými rivaly dochází k prudkému nárůstu cvičení na obou stranách. Rusko zahájilo velké vyloďovací cvičení v zálivu Kola u Murmansku.

Největším problémem současné eskalace napětí, jsou nejasná "pravidla hry" na obou stranách, kdy začátek hlubšího konfliktu může díky napnutým nervům na obou stranách začít zcela nečekaně během například přiblížení letadel, nebo lodí.

Psali jsme: Americké bombardéry testují odhoz jaderných bomb

Minulý týden Rusko ukončilo vojenské cvičení své Severní flotily, které trvalo 40 dní. Během této akce, které se konalo v Barentsově, Karslém a Laptěvově moři byla testována obrana pobřeží, raketové a protiletadlové zkoušky. 

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem - již tak na nejnižší úrovni po skončení studené války díky konfliktu na Ukrajině se prudce zhoršily poté, co Spojené státy 3. října upustily od pokusů s Ruskem vyjednat příměří v Sýrii a formálně obvinily Rusko z hacking amerických politických cílů během voleb.

Psali jsme: Gorbačov: Napětí mezi USA a Ruskem dosáhlo nebezpečného bodu

Kreml mezitím pozastavil řadu paktů ohledně jaderné spolupráce a buduje své vojenské síly v Sýrii a nedaleko hranic s Evropou, nejnověji s přesunem raket schopných nést nukleární nálože do Kaliningradu.

Tagy článku