USA tlačí na EU. Geneticky modifikované potraviny i konec ochrany spotřebitele?

USA tlačí na EU. Geneticky modifikované potraviny i konec ochrany spotřebitele?
Autor fotografie: Pixabay/bykst
02 / 05 / 2016, 14:00

Hnutí Greenpeace varuje, že chystaná dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy poškodí evropské spotřebitele a bude mít i negativní dopad na životní prostředí. USA tlačí na EU v rámci rozhovorů o takzvaném Transatlantickém investičním a obchodním partnerství (TTIP) daleko více, než se dříve myslelo

Podle utajovaných dokumentů dnes zveřejněných hnutím Greenpeace, které již analyzovali němečtí novináři vyplývá, že USA staví Evropskou unii pod tlak. Washington například vyhrožuje, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce tak přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů. Zdroj: sueddeutsche.de

Současně s tím USA vyjádřily nespokojenost s politikou Evropského spotřebitelského centra, které vystupuje proti rozšiřování po Evropě geneticky modifikovaných potravin a masa s hormony.
EU zakazuje podobné potraviny dokonce při minimálním riziku. 

„Důkladné studium dokumentů ukázalo, že téměř veškeré obavy spojené s plány USA v rámci TTIP ve vztahu k trhu s potravinami jsou oprávněné," komentuje situaci Klaus Müller, předseda Federace spotřebitelských organizací Německa.

Dokumenty také ukázaly rozdílné názory stran ohledně právní spolupráce a zákonodárné regulace. USA chtějí vážně omezit vliv evropských zákonodárců na to, co se týče přijímání ekonomických rozhodnutí. Zdroj: sputniknews.com

Desítky tisíc Němců vyšlo do ulic. Protestují proti obchodní dohodě s USA.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle agentury DPA i nadále požaduje rychlé uzavření dohody s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Merkelová podle svého mluvčího Steffena Seiberta nadále považuje uzavření obchodní dohody za velmi důležitý krok. Mluvčí dodal, že stejný názor zastává i zbytek vlády.

„Bohužel zveřejněný text potvrzuje obavy miliónů obyvatel EU, že TTIP oslabí jejich práva, ať už na ochranu životního prostředí a zdraví nebo práva spotřebitelská či zaměstnanecká. Zároveň posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu. Pochybné vyjednávání o smlouvě by mělo být okamžitě zastaveno a v budoucnu by dalším jednáním měla předcházet veřejná debata,“ uvedl Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace. Zdroj: zpravy.e15.cz

Z pohledu expertů to může přinést vážné škody ekologické situaci v EU. Süddeutsche Zeitung dávají takový příklad: v EU je při výrobě kosmetiky zakázáno použití 1382 různých chemických látek, v USA pouze 11.

USA prý rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony, napsal list Süddeutsche Zeitung na svých internetových stránkách.

Na dnešní tiskové konferenci prohlásil šéf unijního vyjednávacího týmu Ignacio Garcia Bercero, že se Evropská unie v připravované dohodě o volném obchodu se Spojenými státy nehodlá vzdát svých pravidel pro geneticky modifikované potraviny. Stejné prohlášení jako Bercero dnes učinila i eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

"Vždy jsme jasně deklarovali, že nepřipustíme žádné změny v evropských pravidlech, která se týkají geneticky pozměněných organismů," řekl Bercero o chystané dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). 

Prohlášení ve stejném duchu dnes vydala také Malmströmová. "Žádná obchodní dohoda nikdy nesníží úroveň naší ochrany zákazníků, bezpečnosti potravin či ochrany prostředí. Obchodní dohody nezmění ani naše zákony o geneticky modifikovaných potravinách," uvedla eurokomisařka. "Jakákoli obchodní dohoda EU může regulaci změnit jen tak, že ji posílí," dodala.

Bercero i Malmströmová shodně zdůraznili, že dosud utajované dokumenty k jednáním o dohodě, které dnes hnutí Greenpeace zveřejnilo, jsou takzvané konsolidované texty a ne konečné verze dohody. "Je to text, který obsahuje představy obou vyjednávacích partnerů. V žádném případě text neodráží výsledek rozhovorů," uvedl Bercero. Malmströmová řekla, že zmíněné konsolidované texty udávají jen vyjednávací pozici a nic jiného.

O tom, že zveřejněné dokumenty jsou konsolidované texty, Greenpeace informovalo. Hnutí k tomu uvedlo, že k dosud utajovaným vyjednáváním nyní veřejnost získává náhled na postoje USA a EU. Podle Greenpeace je z textů zřejmé, že EU je pod tlakem Washingtonu a že je unie tlačena k tomu, aby ze svých vysokých bezpečnostních standardů ustoupila.

 

 

 

 

Tagy článku