USA varovaly svoje občany před návštěvou Evropy a především fotbalového šampionátu

USA varovaly svoje občany před návštěvou Evropy a především fotbalového šampionátu
01 / 06 / 2016, 05:45

Občané USA by měli být ostražití ve veřejných dopravních prostředcích, měli by se vyhnout přelidněným místům, řídit se příkazy místních úřadů, sledovat zprávy médií a udržovat trvalý kontakt s rodinou.

ČTK/ Americké ministerstvo zahraničí varovalo občany Spojených států na možné teroristické útoky v Evropě letos v létě. Varování je platné do konce srpna.

„Varujeme občany USA před rizikem teroristických útoků po celé Evropě, jejichž cílem mohou být velké akce, turistická letoviska, restaurace, obchodní střediska a dopravní síť. Velké množství turistů, kteří během letních měsíců navštíví Evropu, bude představovat velké terče pro teroristy plánující útoky na veřejná místa, zejména při příležitosti velkých akcí,“ uvádí se v prohlášení,"  připomnělo ministerstvo.

Americká diplomacie zvlášť varovala před možným útokem na evropský fotbalový šampionát, který bude v červnu a červenci hostit Francie. „Stadiony, fanouškovské zóny a prostory s přenosem zápasů jak ve Francii, tak po celé Evropě jsou možným terčem teroristů, stejně jako i jiné velké evropské sportovní podniky a veřejná shromáždění,“ uvedlo ministerstvo. 

Německá tajná služba varuje: Islámisté zaútočí na fotbalovém mistrovství Evropy

Washington rovněž upozorňuje na možnost velkého soustředění lidí na Světovém dnu katolické mládeže, který je plánován na konec července v polském Krakově. Zúčastnit se ho má až 2,5 milionu osob. Američané jsou varováni, že polská infrastruktura může být v tomto období přetížená a bezpečnostní opatření mohou být rozsáhlejší.

Islámský stát začal podle informací německých médií plánovat útoky v Evropě mnohem dřív, než se dosud myslelo. Veřejnoprávní ARD a deník Süddeutsche Zeitung uvedly, že má ve své baště Rakká pro tyto účely speciální tým. Vyšetřovatelé zkoumají důkazy o možném prvním atentátu, který IS nařídil v Německu.

„Ten nejmenší skutek u vás doma je nám milejší, než ten největší u nás,“ pronesl k zahraničním rekrutům 40letý Syřan Abú Mohammad Adnání. Podle zdrojů televize ARD je Adnání hlavou sekce Islámského státu, která má podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta za cíl nacvičit a plánovat velmi sofistikované útoky v Evropě.

Na příkaz Adnáního měl jednat i Belgičan Abdelhamíd Abaúd, který je považovaný za hlavu teroristické buňky, která má na svědomí atentáty v Paříži a Bruselu. Na stopu přivedli vyšetřovatele dva navrátilci, kteří se v Sýrii setkali s Abaúdem a později v Německu skončili ve vězení.

„Můžeme potvrdit, že IS se rozhodl začít s velkými a spektakulárními útoky v Evropě mnohem dřív, než se dosud myslelo,“ uvedl vedoucí týmu investigativních novinářů ARD a Süddeutsche Zeitung Georg Mascolo.

 

 

Tagy článku