USA vypověděly 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům

USA vypověděly 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: hacker
30 / 12 / 2016, 08:00

Spojené státy včera vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště. Informovaly o tom světové tiskové agentury, podle nichž jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům.

Prezident Barack Obama vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli těmto kyberatakům, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb.

Rusové byli označeni za nežádoucí osoby, neboť jednali ,,způsobem neslučitelným s jejich diplomatickým statusem". Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA. Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.

Psali jsme: Obama potvrdil odpovědnost Ruska za útoky hackerů před volbami

Americké úřady zároveň zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland.

Nové americké sankce míří na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu. Podle Obamy americké úřady zároveň zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených oběma ruskými tajnými službami.

Ruské úřady reagovaly tím, že nařídily zavřít Angloamerickou školu v Moskvě, kterou navštěvují děti zaměstnanců americké, britské a kanadské ambasády. Zdroj: idnes.cz

Zdroj: ČTK

Tagy článku