USA vyšetřuje únik dat pěti milionů zákazníků elektronických hraček VTech

USA vyšetřuje únik dat pěti milionů zákazníků elektronických hraček VTech
Popisek: Společnost VTech odhalila útok hackerů minulý týden v pátek
02 / 12 / 2015, 07:30

Americké úřady začnou s vyšetřováním masivního úniku dat zákazníků výrobce digitálních hraček, společnosti VTech. Firma sídlící v Hongkongu v pátek oznámila, že počítačoví piráti ukradli informace o pěti milionech dospělých i dětech, kteří navštívili její portál na stahování her.

Výrobce elektronických hraček VTech je dobře znám i v české republice. Jeho produkty jsou k dostání v hračkářstvích nebo na webových stránkách www.vtechcz.cz.

Únik dat se podle zpravodajského webu zaměřeného na technologie Motherboard týkal 4,8 milionu dospělých a 200 tisíc dětí. Šlo například o jména, hesla, e-mailové adresy, nikoli prý o čísla kreditních karet nebo průkazů totožnosti. Sama firma VTech neupřesnila, kolik bylo postiženo dětí a kolik dospělých. Motherboard napsal, že hackeři se zmocnili také fotografií a přihlašovacích údajů do chatu služby Kid Connect, která umožňuje dospělým chatovat ze svých chytrých telefonů se svými dětmi používajícími tablet od VTech.

Bezpečnostní experti citovaní agenturou Reuters varovali, že čekají další podobné krádeže dat prostřednictvím technologických hraček a dalších zařízení připojených na internet v rámci takzvaného internetu věcí, což je například "chytrá domácnost". Výrobcům prý totiž chybí zkušenosti se zajištěním bezpečnosti, jaké nabyly počítačové společnosti především s rozvojem internetu zhruba před dvěma desetiletími.

"VTech je výrobce hraček a nemyslím si, že by to byl nějaký bezpečnostní superstar. Na poli bezpečnosti jsou to amatéři," řekl Reuters Tod Beardsley, manažer pro výzkum bezpečnosti společnosti Rapid7.

"Výrobcům hraček chybí kázeň v bezpečném vývoji softwaru", dodal Chris Eng, viceprezident pro výzkum ve společnosti Veracode, která se zaměřuje právě na výzkum bezpečnostních softwarůPodle něj podobné firmy budou i v budoucnu nevyhnutelně na poli bezpečnosti selhávat.

Zdroj: ČTK, Reuters

Tagy článku