USA vyslaly válečnou loď do Jihočínského moře

USA vyslaly válečnou loď do Jihočínského moře
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: válečné lodě
10 / 05 / 2016, 17:15

Mezi USA a Čínou to znovu vře kvůli spornému území kolem Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři.

Americký Pentagon v úterý oznámil, že poslal svou válečnou loď do Jihočínského moře kvůli dlouhodobým sporům s Čínou ohledně útesů kolem Spratlyho ostrovů. Čína si sporné území nárokuje i za cenu ,,menšího incidentu", naopak USA s tím kategoricky nesouhlasí, stejně jako Vietnam či Filipíny. Obě strany se po nějaké době opět obviňují z provokací.

USA uvádí jako důvod vyslání válečné lodě do Jihočínského moře podporu územních nároků Vietnamu a Filipín právě proti Číně, jež naopak tyto nároky považuje za neopodstatněné.

Podle oficiálních zdrojů není zatím jasné, zda se válečnou loď USS William P. Lawrence pokusily čínské vojenské či civilní úřady kontaktovat. Z Pekingu se zatím během úterý neozvala na nový krok Pentagonu ohledně územního sporu oficiální odpověď. Nicméně již se dříve nechala čínská strana slyšet, že nemá v úmyslu Spratlyho ostrovy miltarizovat, což je ovšem v rozporu s kroky, které učinila již v lednu tohoto roku blízko útesu Fiery Cross blízko těchto ostrovů. Čína tam nechávala přistávat civilní letadla, aby testovala novou přistávací dráhu.

Pentagon zvolil stejnou taktiku už v říjnu minulého roku, kdy územní spory v Jihočínském moři kulminovaly. Vyslal torpédoborec Lassen, aby kolem sporného území hlídkoval. To ale Čína považovala za provokaci a vyhrožovala ,,ráznými" protiopatřeními.

Nyní se stejný scénář opakuje, protože Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře. Územní požadavky však vznášejí naproti tomu také Vietnam, Filipíny nebo třeba Malajsie a Brunej. Již dříve soud v Haagu odmítl čínské výhrady, že spor se týká čínské územní svrchovanosti.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku