Autor fotografie: U.S. Army Europe, |Popisek: Ilustrační foto
Spojené státy mají zřejmě pochybnosti o tom, kdo by mohl získat kontrolu nad těmito jadernými zbraněmi, pokud v Turecku dojde k vleklé občanské válce.
Dva nezávislé zdroje potvrdily pro server EurActiv.com, že Spojené státy kvůli stále se zhoršujícím vztahům s Ankarou, zahájily přesun jaderných zbraní umístěných v Turecku do Rumunska.
Podle jednoho ze zdrojů je přesun velmi náročný i kvůli "technickým a politickým podmínkám". Pod podmínkou anonymity uvedl "Není to snadné se, přemístit 20+ jaderných zbraní."
Turecká základna Incirlik- největší úložiště jaderných zbraní NATO. Výborný terč pro teroristy?
Podle nedávno zveřejněné zprávy Simson Center je na letecké základně v tureckém Incirliku vzdáleném asi 100 kilometrů od turecko-syrských hranic, umístěno kolem 50 kusů amerických taktických jaderných zbraní.
Základna NATO v tureckém Incirliku? Bezprostřední nebezpečí nehrozí, tvrdí Německo
Turecké úřady zadržely po zmařeném pokusu o puč z noci z 15. na 16. července tisíce příslušníků turecké armády. Ve vazbě skončil také velitel základny Incirlik Bekir Ercan Van. Například podle německého ministerstva obrany mají rozsáhlé čistky v turecké armádě vliv i na fungování strategické letecké základny.
Podle dalšího zdroje EurActiv.com se americko- turecké vztahy zhoršily takovým způsobem, že Ankara přestala být pro Washington natolik důvěryhodná, aby mohly být na tureckém území rozmístěny jaderné zbraně. Ty jsou v současnosti přesouvány na leteckou základnu v rumunském Deveselu. Právě tato základna nedaleko města Caracal je novým domovem amerického raketového štítu, který nedávno tak rozzuřil Rusko.
EurActiv už požádal o vyjádření ministerstvo zahraničí USA, Turecka i Rumunska. Američtí a turečtí představitelé přislíbili odpovědět, nicméně po několika hodinách oznámilo ministerstvo zahraničí USA, že otázka by měla být směrována na ministerstvo obrany.
Rumunské ministerstvo zahraničí celou informaci důrazně popřelo: "V reakci na vaši žádost, rumunské ministerstvo zahraničních věcí důrazně odmítá potvrdit vámi uváděné informace."
Podle praxe, která se datuje od dob studené války, nebyly nikdy informace o přítomnosti amerických jaderných zbraní na evropské půdě oficiálně potvrzovány. Je však veřejně známo, že na území Belgie, Nizozemska, Německa a Itálie byly jaderné zbraně v minulosti rozmístěny.