USA zaspaly v Arktidě. Putin se blíží

USA zaspaly v Arktidě. Putin se blíží
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Americká ponorka
15 / 02 / 2015, 11:45

Spojené státy jako jeden ze států arktické pětky vznáší nárok na podíl na nerostném bohatství Arktidy. Teprve nyní ale US Navy začíná školit personál schopný tyto požadavky chránit.

Na rozdíl od Ruska, které má zcela jasný program a začíná postupně osidlovat opuštěné sovětské základny podél Barentsova moře, začíná US Navy teprve nyní školit personál a plné početní stavy schopné reagovat na nepředvídatelné události v Arktidě budou až okolo roku 2030! Tomu se tedy říká zaspat…

Rychlé tání arktického ledu přibližuje konflikt, který může nastat mezi státy, jejichž pobřeží tvoří arktické vody. Rusko již nyní vyvíjí aktivity podobné těm, které známe z Evropy. Psali jsme například zde: Ruští medvědi provokují nad La Manche

Podle admirála Billa Gorneyho, šéfa velitelství North: „Rusko zvyšuje počty bojových letů nad Arktidou a to včetně přeletů Beringovy úžiny.“

Rusové nasazují svoje prastaré strategické bombardéry TU-95 SM s dlouhým doletem a jasně tak posílají Američanům zprávu, kdo je tady pánem. Podle amerického admirála zatím probíhá vše korektně, lety nejsou agresivní, pouze jejich počet několikanásobně vzrostl.

Pro lety TU-95 má Rusko očividně spoustu paliva, které si od nich díky jeho vysoké ceně nikdo nekupuje a potřebují ho spálit, potkávají je pravidelně i Norové: Nesl ruský bombardér u Norska střelu s jadernou hlavicí?

V letech 2020 a dál bude celá severní cesta v letních měsících již průjezdná a navýší se tak objem lodní přepravy, lovení ryb, ale i počty vojenských hlídek v oblasti. Rusko ale není jediné, které ukazuje svaly. Kanada objednává ozbrojené ledoborce, zbrojí i USA, Norsko, Dánsko a Švédsko. Za těch skrytých 22% neobjevených světových zásob ropy a plynu to jistě stojí.

Nový hráč na scéně

A pak tu máme Čínu, hospodářsky nejsilnější stát světa, který si chce také utrhnout něco z bohatství Arktidy pro svůj průmysl. Čína dokončuje svou čtvrtou stanici v Arktidě a chystá pátou. Údajně jsou pouze vědecké...

Kdo má ledoborce? USA to nejsou

Další bolavé místo Američanů je jejich flotila ledoborců. Jediná loď, která za něco stojí, je ledoborec Polar Star s konvenčním pohonem. Oproti tomu Rusko vlastní pět obrovských jaderných ledoborců provozovaných státní společností ROSATOM FLOT.

I když velení US Navy hovoří o nutnosti nových lodí, hádejte kolik je v rozpočtu mezi roky 2018 – 2030 na nové stroje a úpravy stávajících vyčleněno peněz? Nic.

Celkově má Rusko v oblasti minimálně 12 ledoborců a námořnictvo schopné fungovat v severních podmínkách. Zde se ruská armádní televize chlubí vskutku bezprecendentní operaci své severní flotily:

Američani zvyklí na Pacifik tak zatím ve studených vodách toho moc neovlivní. I takové Norsko má hladinové námořnictvo pro tuto oblast akceschopnější.

Nová studená válka bude opravdu chladná.

Zdroj: Military Times, World Policy Blog, Russian Atomic Fleet

Psali jsme:

Studená válka již začala. V Arktidě to vře

Tagy článku