VIDEO: USA zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii, čtyři mrtví vojáci

VIDEO: USA zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii, čtyři mrtví vojáci
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: nálet
07 / 04 / 2017, 08:15

Spojené státy dnes v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za ,,americkou agresi". Podle opoziční organizace SOHR útoky zničily téměř úplně leteckou základnu na západě a údajně při ní zahynuli čtyři vojáci. Rusko kvůli útoku USA požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, uvedl šéf branného výboru horní komory parlamentu.

Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60.

Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. "Civilizované národy" prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze "ukončit masakr a krveprolití v Sýrii".

Podle Trumpa byl útok provedený v ,,životním národním bezpečnostním zájmu" Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.

Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před "negativními následky" vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.

Na základně americké střely podle ministerstva obrany zasáhly několik cílů. Byly mezi nimi údajně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.

Syrská státní televize americký útok na svou základnu potvrdila. Označila jej za ,,americkou agresi". Ostřelování základny si podle stanice, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, vyžádal oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize neuvedla.

Spojené státy obvinily režim prezidenta Asada, že v úterý zabil desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu. Prezident Trump už ve čtvrtek označil syrského prezidenta za muže odpovědného za běh věcí v Sýrii a uvedl, že ,,by se něco mělo udělat".

SOHR: Americký útok základnu v Sýrii zničil, čtyři mrtví vojáci

Americké útoky leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu na západě Sýrie téměř úplně zničily. Informovala o tom dnes exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi monitoruje z Londýna. Zahynuli podle ní čtyři vojáci včetně jednoho generála.

,,Můžeme potvrdit smrt čtyř vojáků včetně jednoho brigádního generála letectva. Letiště je téměř úplně zničené: asfalt, palivový sklad i budova protivzdušné obrany byly rozprášeny," uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Oběti na životech už dříve připustila ve svém vysílání také syrská státní televize. Později ,,ztráty" na životech potvrdil také Talál Barazí, guvernér provincie Homs, v níž základna leží. Barazí ale počet obětí nezmínil, na místě podle něj stále probíhají záchranné práce.

Útok na leteckou základnu na západě Sýrie ukázal, že americký prezident Donald Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se ,,ohavných činů". Uvedl to dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

"Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený," řekl šéf americké diplomacie novinářům po oznámení prezidenta Trumpa, že nařídil cílený útok na leteckou základnu v Sýrii. Spojené státy jsou si podle Tillersona téměř jisté, že Sýrie v úterý v Chán Šajchúnu použila proti civilistům sarin. Chemickému útoku podlehlo podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí.

Rusko podle šéfa americké diplomacie selhalo v plnění svého závazku z roku 2013 zajistit arzenál chemických zbraní Damašku, a zabránit mu tak v útocích jedovatými látkami.

O svolení s útoky Moskvu Spojené státy podle Tillersona nežádaly, předem ji ale o chystané akci informovaly a to prostřednictvím spojení, které americká a ruská armáda mají kvůli snaze vyhnout se střetům při bombardování cílů v Sýrii.

Rusko požádá o mimořádné zasedání RB OSN, uvedl člen parlamentu

Rusko po útoku Spojených států na leteckou základnu režimu prezidenta Bašára Asada na západě Sýrie požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Agentuře Ria Novosti to řekl šéf branného výboru horní komory parlamentu Viktor Ozerov. Kreml ani ruské ministerstvo obrany se k americké akci zatím nevyjádřily. Ministerstvo zahraničí vyjádření připravuje.

Vypálení padesáti devíti střel středního doletu na leteckou základnu na západě Sýrie by podle Ozerova mohlo ohrozit úsilí v boji proti terorismu v Sýrii. ,,Tento (útok) by bylo možné vnímat jako akt agrese Spojených států vůči členu Organizace spojených národů," dodal Ozerov.

Syrská opozice americký útok na základnu v Sýrii uvítala

Syrská opozice dnes uvítala útok americké armády na leteckou základnu na západě Sýrie. Mluvčí Syrské národní koalice, která sídlí v Istanbulu, Ahmad Ramadán zároveň vyzval, aby ostřelování pozic syrské armády věrné prezidentovi Bašárovi Asadovi pokračovalo až do doby, kdy bude zničena schopnost Damašku útočit na své odpůrce.

,,Doufáme, že budou útoky pokračovat," uvedl Ramadán. Americký útok je podle něj ,,důležitou reakcí". ,,Měl by to být začátek toho, jak (syrskému) režimu říci, že nemůže zůstat bez trestu," dodal mluvčí opoziční Syrské národní koalice.

Syrská opozice viní režim prezidenta Asada z úterního chemického útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib, kterému padlo za oběť podle různých zdrojů sedmdesát až sto lidí. Také americký prezident Donald Trump označil dnešní útok na syrskou základnu za reakci na incident v Chán Šajchúnu. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim popřel, že by za chemickým útokem byl Damašek. Rusko již dříve uvedlo, že plyn se uvolnil z bombardovaného povstaleckého skladu zbraní.

Guvernér provincie Homs, v níž zasažená základna syrské armády leží, dnes uvedl, že americké údery slouží cílům ,,ozbrojených teroristických skupin" a Islámskému státu a v dlouhodobém horizontu i zájmům Izraele. ,,Syrské vedení a syrská politika se nezmění," řekl Talál Barazí. Guvernér se nicméně nedomnívá, že se ze strany USA jednalo dnes o poslední cílený útok na zařízení syrské armády.

Na zasažené základně podle guvernéra probíhají hasební a záchranné práce. Syrská státní televize už dříve uvedla, že útok na základnu si vyžádal ztráty na životech. Barazí se o žádných obětech útoku ale nezmínil.

psali jsme:

Zabíjení dětí překračuje všechny meze. Chemický útok v Sýrii mění můj názor na Asada, prohlásil Trump

Zdroj: ČTK

Tagy článku