Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Bombardování Aleppa
Výsadky zbraní pro syrské povstalce jsou novou taktikou USA v syrském konfliktu. Boj proti islámskému státu jako zástěrka rusko-amerického válečného konfliktu?
Spojené státy v pondělí 12. října oznámily, že shodily 50 tun munice syrským povstalcům bojujícím proti IS. Washington se rozhodl zaměřit svoji pozornost na vyzbrojování syrských povstalců proti prezidentu Bašáru Asadovi. Právě jejich pozice v posledních několika dnech, podle tvrzení USA a jeho západních spojenců, napadá ruské letectvo. Zdroj: theguardian.com
USA odmítly Rusku poskytnout zpravodajské informace o IS
Americká armáda sice neuvedla jednotlivé skupiny, kterým dodala zbraně, nicméně se jedná o povstalce, jejichž vůdci byli "prověřeni ve Spojených státech", uvedl mluvčí amerického Velitelství ozbrojených sil USA CENTCOM plukovník Patrick Ryder.
Výsadek se uskutečnil sotva dva týdny poté, co se Rusko přidalo na stranu prezidenta Asada. Posílání zbraní vybraným skupinám povstalců a jejich velitelům před pár dny oznámil americký ministr obrany Ashton Carter. Uvedl rovněž, že USA poskytnou leteckou podporu pozemním operacím těchto rebelů.
Zásilku 500 moderních zbraní dostala Syrská svobodná armáda také od Saúdské Arábie a Saudi prý uvažují i o protiletadlových zbraních. Server BBC uvádí, že dodávky zbraní ze Saúdské Arábie jsou reakcí na zásah Moskvy v Sýrii, Saudi prý dokonce i zvažují dodávky protiletadlových raket, které mohou ohrozit nejen Rusy, ale i letadla aliance vedené USA, pokud by se dostaly jako kořistní výzbroj do nesprávných rukou.
Protiruská mediální kampaň nabírá na obrátkách. Ztrácí USA svůj vliv na Blízkém východě?
Na jedné straně ozbrojeného konfliktu, jehož cílem je likvidace islámského státu, stojí Rusko, Sýrie, Čína a Írán, na straně druhé jsou USA, západní spojenci včetně NATO a některé státy Perského zálivu.
Rusko odstřeluje IS z Kaspického moře. Irák také zvažuje pomoc ruské armády