USA zvažují dodávky zbraní ukrajinské vládě

USA zvažují dodávky zbraní ukrajinské vládě
03 / 02 / 2015, 12:30

Podle zpráv z amerických médií vysocí důstojníci USA zvažují poslat zbraně na pomoc ukrajinské vládě proti proruským rebelům na východě.

Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, ale mluvčí Národní bezpečnosti Bernadette Meehan uvedl, že USA uvažuje o změně své taktiky na Ukrajině. Prezident Barack Obama byl původně rezolutně proti vyzbrojení ukrajinské armády, protože se obával odvetné bitvy mezi USA a Ruskem, řekl BBC Jon Sopel z Washingtonu.

USA zatím Ukrajině poskytuje pouze nesmrtící vojenská zařízení, jako jsou plynové masky a radarová technika. New York Times ale včera napsal, že neúspěch této pomoci včetně hospodářských sankcí při snaze zastavit ruskou podporu rebelům vrací otázku obranných zbraní zpátky do hry.

BBC

Podle CNN by dodávky zbraní mohly zahrnovat například protitankové a protivzdušné systémy. Nejmenovaný úředník řekl tiskové agentuře The Associated Press, že rozhodnutí v této věci nebylo bezprostřední, ale že nedávný prudký nárůst násilí vedl k přezkoumání politiky USA.

Proruští separatisté nicméně již déle tvrdí, že ukrajinské jednotky americkými a dalšími západními zbraněmi již disponují. To je však oficiálně popíráno. Rusko zase odmítá obvinění, že dodává zbraně a vojáky rebelům.

Šéf americké diplomacie John Kerry odejde na jednání s ukrajinskou vládou do Kyjeva tento čtvrtek. 

Zdroj: BBC

Psali jsme také:

Separatisté z Doněcku chtějí povolat do zbraně 100 tisíc lidí

Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!

Šílený osud ukrajinských válečných zajatců v Doněcku

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace