USAF očekává rozhodnutí o novém bombardéru LRS-B do několika měsíců

USAF očekává rozhodnutí o novém bombardéru LRS-B do několika měsíců
Autor fotografie: Northrop Grumman|Popisek: LRS-B podle firmy Northrop Grumman
01 / 10 / 2015, 10:45

Americké letectvo stále pracuje na detailech zakázky na příští generaci strategického bombardéru, a očekává finální rozhodnutí během několika příštích měsíců.

Posun oznámení kontraktu na LRS-B (Long Range Strike Bomber) bylo pro letecký a zbrojní průmysl překvapením, původně se mělo rozhodnout v létě, pak začátkem podzimu, poslední termín byla půlka října. Pentagon si zatím pořád vybírá z nabídek firem Northrop Grumman, výrobce bombardéru B-2 a konsorciem Boeing-Lockheed Martin. Oba návrhy koncipují bombardér jako pokročilý stealth letoun, jinak jsou údajně velmi rozdílné.

Bombardér LRS-B bude podle plánů Pentagonu vyroben v počtu 80 – 100 kusů a má nahrazovat stárnoucí flotilu bombardérů B-1B a B-52. Počáteční operační schopnosti má být dosaženo v polovině 20. let, certifikace na nukleární zbraně bude asi o dva roky později.

B1 Bomber

Podle zákonodárců vznikají obavy, že tento počet je příliš nízký k nahrazení stávajícího počtu letadel, kdy USAF provozuje 76 B-52, 63 B-1B a 20 novějších bombardérů B-2. Z toho je 96 strojů schopných plného operačního nasazení.

Gen. Robin Rand, velitel Global Strike Command, řekl v úterý, že Pentagon může přehodnotit plánované množství nakoupených bombardérů vzhledem k vývoji ohrožení USA.

"Dosud jsme počty neposílili," řekl Rand během slyšení. "V současné době máme 159 bombardérů, z nichž 96 je bojově kódovaných. Rozhodně si neumím představit situaci, kdy bychom potřebovali menší počet než toto. Je předčasné diskutovat právě teď o počtu LRS-B, který letectvo v budoucnu bude potřebovat.“

Stávající flotilu bombardérů pomůže nový LRS-B rozšířit na mnoho desítek let, další diskuze jsou na pořadu dne až po rozběhnutí výroby a začátku rozmisťování k jednotkám.

Podle zdroje ze Senátu bude každý měsíc zpoždění stát USAF si 100 miliónů dolarů.

Zdroj: DefenseNews

Tagy článku