USS Zumwalt: Největší a nejvyspělejší torpédoborec světa

USS Zumwalt: Největší a nejvyspělejší torpédoborec světa
Autor: General Dynamics Bath Iron Works|Popisek: USS Zumwalt
15 / 07 / 2015, 14:30

Přestože největší a nejlepší projekty pravidelně ukazuje jiná mocnost na rýsovacích prknech a modelech, výroba první jednotky této třídy už spěje do finále.

Třída Zumwalt (DDG-1000) jsou v současnosti 3 rozestavěné raketové torpédoborce USA. Mimo DDG-1000 byla plánovaná i výroba jaderných křižníků třídy CG(X) (projekt zrušen v roce 2010) a fregat třídy LCS.

O třídě LCS jsme psali v článku: USS Freedom a USS Independence

Uvažované jaderné křižníky CG(X) a raketové torpédoborce Zumwalt měly mít společný základ - tedy trup o výtlaku okolo 15 000 tun. Křižníky byly plánované jako nosiče balistických raket a po ukončení projektu je jako náhrada plánovaný torpédoborec  Flight III Arleigh Burke.

USS Zumwalt v představě umělce

Plány na výrobu původně plánovaných 32 kusů byly redukovány díky vysokým nákladům a na moře tedy vklouznou pouhé 3 jednotky. USS Zumwalt od Bath Iron Works, USS Michael Monsoor od loděnice Northrop Grumman Shipbuilding a USS Lyndon B. Johnson od General Dynamics-Bath Iron Works.

Lodě vstoupí do služby v roce 2015, 2016 a 2018. Celý trup je tvarován dosti nekovenčně i na poměry stealth. Na palubě je 20 vertikálních vypouštěcích sil (PVLS), každé bude obsahovat 5 střel, celkem tedy ponese loď 80 střel s plochou dráhou letu Tomahawk, raketová torpéda ASROC, protiletadlové střely Standard SM-3 a RIM-162 ESSM.

Dělová výzbroj tzv. Advanced Gun System bude obsahovat dva automatické 155 mm kanóny s kadencí 12 ran za minutu a dostřelem 100 námořních mil a dva 30mm kanóny Bushmaster II Mk 46.

Loď ponese dva vrtulníky.

Výtlak třídy Zumwalt se pohybuje okolo 12 000 tun při délce 183 metrů, rychlost 30 uzlů zajišťují dvě plynové turbíny Rolls-Royce Marine Trent. Pro představu, jak je tento "torpédoborec" velký malé srovnání s poslední používanou třídou křižníků US Navy, třídou Ticonderoga.

Délka: Zumwalt 183 metrů Ticonderoga 173 metrů
Šířka: Zumwalt 24,5 metru Ticonderoga 16,8 metru
Ponor: Zumwalt 8,41 metru Ticonderoga 10,2 metru

Posádku tvoří 142 mužů, díky vysokému stupni automatizace a robotizace lodi je ale možné loď provozovat v plném bojovém nasazení v počtu pouhých 40 mužů!

Zdroj: Wikipedie, General Dynamics

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace