USA TODAY: Krym už patří definitivně k Rusku? Je to výsledek Minského summitu?

USA TODAY: Krym už patří definitivně k Rusku? Je to výsledek Minského summitu?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
12 / 02 / 2015, 09:00

12.2.2015 / V běloruském Minsku probíhají už přes 13 hodin jednání o míru na Ukrajině. Výsledky nejsou známy, ale USA Today zřejmě zná výsledky. Vzdala se tedy Ukrajina Krymského poloostrova?

Dnešní vydání novin USA TODAY přináší zajímavou informaci - na titulní straně je mapa Ukrajiny, ovšem již bez Krymského poloostrova. Je to tisková chyba?

USA TODAY

Je tedy otázkou, zda se může jednat o výsledek Minského summitu a Ukrajina se možná definitivně vzdala části svého původního území ve prospěch Ruska.

Znamenalo by to ze strany západních zemí, a především USA, částečné uznání ruských územních nároků? Znamenalo by to, že Ukrajina uznala dodatečně referendum o samostatnosti Krymu,které proběhlo již v loni v březnu?  

Podle Západu a ukrajinské prozatímní vlády bylo vyhlášeno v rozporu s mezinárodním právem (např. se závazky vyplývajícími z Budapešťského memoranda) a s ukrajinskou ústavou. Většinou 96 % hlasů se vyslovili občané pro připojení autonomní republiky i Sevastopolu k Rusku - zdroj: wikipedia.

Dosud totiž představitelé Ukrajiny, USA a zemí západní Evropy kroky Ruska a Krymských obyvatel považovali za nelegální a připojení celého poloostrova Krym k Rusku neuznávala většina zemí světa.

Většina pozorovatelů se shoduje v tom, že pokud se okamžitě nepřijme mírová dohoda na Ukrajině, začne válka. Západní státy a USA posilují svoje vojenské síly na východních hranicích EU ("Francie posílá do Polska tanky. NATO posiluje vojenské pozice na východě Evropy"), Rusko reagovalo tím, že povolává záložníky ("Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA"). NATO se rovněž obává, že Rusko zahájí hybridní útok na Pobaltí.  

A ruská média mezitím zintenzívnila masivní propagandu zacílenou na ruské obyvatele ("Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první"). Výsledkem je, že počet Rusů, jejichž postoj k Západu je negativní, dosáhl nejvyšších hodnot v postsovětské historii země. Celých 36% ruské populace si přeje, aby se jejich vlast více odcizila od Západu, ukázal poslední průzkum veřejného mínění. (zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Psali jsme také:

Armádní síly Lotyšska a USA společně na cvičení Atlantic Resolve

Nová vlna násilí na východní Ukrajině

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa 

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace