Autor fotografie: Redakce|Popisek: Tisková konference Úsvitu
AKTUALIZOVÁNO / Poslanecká sněmovna by v úterý měla začít projednávat návrh ústavního zákona o referendu o vystoupení Česka z Evropské unie. Na návrh opozičního Úsvitu to podpořilo 96 ze 169 přítomných poslanců.
Již mnoho měsíců ve Sněmovně leží neprojednaný návrh zákona o referendu, kde by občané mohli rozhodnout o odmítnutí kvót a vystoupení z EU.
„Dle dnešního BBC ve středu Evropská komise podpoří souhlas Evropské unie s bezvízovým stykem s Tureckem. To i za situace, kdy Turecko nesplňuje potřebné podmínky vyplývající z dohody mezi Bruselem a Ankarou. Komise zároveň navrhne zavedení povinných kvót na přijímání uprchlíků. Obě je pro Úsvit nepřijatelné. Proto považujeme nyní za nanejvýš aktuální následovat příkladu Maďarska a Velké Británie a obě tyto referenda vypsat,“ řekl na tiskové konferenci Úsvitu válečný veterán a předseda Úsvitu Mirek Lidinský.
Úsvit bude požadovat projednání referend v takzvaném opozičním okénku, kde vládní koalice umožňuje opozici projednání návrhů zákonů. Vláda teprve minulý týden naplnila usnesení Sněmovny, které ji zavázalo předložit stanovisko k petici požadující referendum o kvótách. Učinila tak teprve poté, co Úsvit podal na premiéra trestní oznámení za ohrožení bezpečnosti ČR kvůli bezvízovému styku s Tureckem.
„Vyjádření vlády k petici za referendum ke kvótám je plné jen prázdných frází, které mají maskovat Sobotkův strach z Bruselských elit. Naše vláda je jediná z V4 která neumí říci jasné ne Bruselskému diktátu. Premiérovo ujišťování, že další kvóty odmítne, nelze brát vážně, protože na podzim též kvóty odmítl a nyní je obhajuje,“ řekl k věci předseda poslaneckého klubu Marek Černoch.
Místopředseda klubu Martin Lank nakonec zdůraznil, že nejde o to zničit, to co je na Evropské unii dobré, ale s Velkou Británii, Maďarskem, Slovenskem a dalšími zeměmi, které mají euro-realistické vlády zastavit sebevražední proimigrační politiku bruselských elit a kancléřky Merkelové.
Zdroj: Úsvit - Národní Koalice