Utajované ultimátum EU pro afghánskou vládu má vyřešit deportaci 80.000 žadatelů o azyl

Utajované ultimátum EU pro afghánskou vládu má vyřešit deportaci 80.000 žadatelů o azyl
29 / 09 / 2016, 06:00

Počet migrantů deportovaných z Evropy se musí zvýšit alespoň o 80.000.

Před schůzkou s představiteli afghánské vlády, která se má příští týden uskutečnit v Bruselu, vyšel najevo tajný plán EU, ve kterém unijní politici údajně hrozí Afghánistánu snížením finanční pomoci, pokud si země nepřevezme zpět alespoň 80.000 žadatelů o azyl. Informaci zveřejnil britský server theguardian.com

Z Bruselu unikl návrh "utajovaného" memoranda, ve kterém se uvádí, že i přesto, že si EU "uvědomuje zhoršující se bezpečnostní situaci a hrozby, jimž jsou lidé vystaveni", a že "Afghánistán zažívá utrpení díky rekordnímu počtu teroristických útoků, které mají civilní oběti", je nutné rovněž "citlivě řešit migrační otázku". 

Na dvoudenním summitu v Bruselu, který začíná 4. října, se očekává finanční pomoc Afghánistánu ve výši čtyř miliard dolarů ročně v průběhu následujících čtyř let. Tlak na Afghánistán je součástí širší strategie EU, která svoji pomoc chudým a rozvojovým zemím podmiňuje přijetím migrantů deportovaných z EU.

Deportace uprchlíků z EU selhala. Odmítly je přijmout zpět africké země i Pákistán

Afghánské vládě se nepovedlo oživit ekonomiku země, ani vytvořit další pracovní místa pro mladé lidi, kteří houfně opouští svoji zemi. Letos se dobrovolně vrátilo z Evropy zpět do vlasti pouze 5000 Afghánců, ale podle dokumentu "jich je třeba deportovat zpět dalších nejméně 80.000."

Podle Timora Sharana, analytika  z International Crisis Group v Afghánistánu, "vytváří EU nepřiměřený tlak na afghánskou vládu, která není na takový počet migrantů schopna vůbec reagovat." Afghánci tvoří druhou největší skupinu migrantů přicházejících do Evropy, loni požádalo o azyl 196 170 migrantů.

Maďarský premiér Orbán navrhuje deportace ilegálních migrantů do Afriky

Podobným způsobem funguje i dohoda mezi EU a Tureckem, a jsou připravovány podobné dohody s dalšími cílovými zeměmi - Nigerem, Etiopií, Nigérií, Libanonem a Libyí. EU zvažuje uzavření dohod i s Eritreou nebo Súdánem, ačkoliv jsou vlády těchto zemí obviňovány ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů.

Německo chce deportovat 40.000 afgánských migrantů. "Je to dobré řešení", tvrdí bývalý afgánský prezident

Na dotaz britského deníku reagoval nejmenovaný představitel EU, který uvedl v emailu, že "Nebude komentovat dokumenty, které unikly" a dodal, že "EU a Afghánistán vedou o migraci konstruktivní dialog."

 

Tagy článku