Utajovaný raketoplán X-37B přistál v pátek na americké vojenské základně

Utajovaný raketoplán X-37B přistál v pátek na americké vojenské základně
Autor: vandenberg.af.mil|Popisek: Boeing_X-37B_after_ground_tests_at_Vandenberg_AFB,_October_2007
19 / 10 / 2014, 14:45

19.10.2014 / Utajovaný bezpilotní "mini space shuttle" přistál v pátek ráno po 674 dnech na americké letecké základně Vandenberg. Co víme o robotickém dronu budoucnosti? Je užíván ke špionážním účelům nebo k bombardování jaderných zařízení?
Zdroj: BBC News, TopGunMilitary, pravdu.cz, vandenberg.af.mil,

Vojenský raketoplán pod označením X-37B kroužil při své třetí misi na orbitální dráze kolem Země téměř dva roky (odstartoval 11. prosince 2012). Jeho lety provázely a provázejí spekulace a konspirační teorie, a tomu nepomohlo ani strohé oznámení amerického letectva, že "s ním byly na oběžné dráze prováděny experimenty."  

Někteří odborníci se domnívají, že X-37B je navržen jako hloubkový bombardér, který by mohl ničit jaderná zařízení. Většina expertů se shoduje na tom, že raketoplán je používán (nebo bude používán) pro tajný průzkum. "Myslím, že jde o rychlý špionážní stroj, jenž by měl umět dodat požadované snímky odkudkoliv na světě v řádu hodin, nikoliv dní, jak je tomu dnes," říká bývalý analytik CIA Allen Thomson (zdroj: pravdu.cz/vesmir).

X-37B má, na rozdíl od klasických satelitů, obrovskou výhodu, že dokáže rychle měnit svoji dráhu letu a samozřejmě může opakovaně přistávat.  

NASA X-37B

Foto: zdroj - www.xairforces.net

Program X-37B byl zahájen v roce 1999 a raketoplán je jedním ze dvou zkonstruovaných firmou Boeing. První let byl zahájen v dubnu 2010 a trval 224 dní, druhý v březnu 2011, kdy byl raketoplán na misi celkem 469 dní.  Bezpilotní raketoplán X-37B má výšku 9 1/2 stopy (2,9 m) , délku přes 29 stop (8,8 m), rozpětí křídel kolem 15 metrů. Váží 11.000 liber (5 tun) a je vybaven solárními panely, které zajišťují po rozvinutí na oběžné dráze nabití akumulátorů, díky kterým může zůstat na orbitální dráze neomezeně dlouhou dobu. USA Air Force plánuje příští rok zahájení čtvrté mise X-37B z mysu Canaveral na Floridě. Celý projekt Space Shuttle byl extrémná finančně nákladný, jeden start tohoto miniraketoplánu údajně přijde americké daňové poplatníky na půl miliardy dolarů. .

Podívejte se na video z pátečního přistání na letecké základně Vandenberg (zdroj: TopGunMilitary)

Psali jsme také:

Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

Galerie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace