Útěk do konce roku? Matka - vražedkyně Janáková si změnila jméno. Teď je na svobodě a tvrdí: Kam bych utíkala! Určitě se do vězení vrátím!

Útěk do konce roku? Matka - vražedkyně Janáková si změnila jméno. Teď je na svobodě a tvrdí: Kam bych utíkala! Určitě se do vězení vrátím!
23 / 09 / 2019, 17:00

Vražedkyně Petra Janáková odsouzená na 30 let do vězení za vraždu a přípravu dalších čtyř, kterou letos pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila jméno. Nyní se jmenuje Nová.

Tuto zapomněla zmínit okolnost v rozhovoru pro TV Prima, který poskytla před pár dny. Opakovaně však zdůraznila, že se určitě nechystá i s dítětem utéct za hranice. Do vězení by se měla vrátit v září příštího roku. Propustili ji poté, co se ukázala, že je těhotná.

Uteče přes Německo?

Mnozí pozorovatelé považují propuštění Janákové - Nové za selhání soudu. Ten sice podle zákona může těhotné vězenkyně propustit na rok po porodu, ale zcela zanedbal možnost hrozby útěku. S odkazem na tento paragraf mohl nechat nebezpečnou ženu za mřížemi.

Janáková - Nová popírá, že by otěhotněla schválně, aby ji pak pustili. Obvinila dokonce ze znásilnění tři bachaře, nicméně se na základě testů DNA ukázalo, že otcem dítěte je jiný vězeň, který pracoval ve věznici jako kuchař.

Jakým způsobem Janáková - Nová otěhotněla, není známo. Věznice vylučuje, že by mohlo dojít k pohlavnímu styku. Pokud by však otěhotněla pomocí předaného spermatu, například ukrytém v jídle, znamenalo by to, že lže a otěhotněla účelově.

Příjmení Nová napovídá útěk

Příjmení "Nová", které si vražedkyně zvolila, může být indikací, že chce začít nový život. Tedy že se rozhodně nehodlá i s dítětem vrátit do vězení, kde by si měla odsedět ještě 28 let.

Úřady jsou přesvědčeny, že bez pasu se Janáková nedostane mimo hranice Evropské unie. Například do Německa se však dostane bez problémů i bez pasu. Tam si může sehnat falešný pas. Musela by zřejmě změnit vzhled.

Tvrzení Janákové - Nové v rozhovoru pro TV Prima že "neuteče, protože přece nemá pas" je směšné. Policie nemá nad pohybem Janákové žádnou kontrolu. To by se mohlo změnit, pokud by byla například obviněna z křivého nařčení tří bachařů, že ji znásilnili. Policie však nekoná ani v tomto ohledu.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová iniciovala změnu zákona, který by již neumožňoval propouštění těhotných vězenkyň na svobodu tak jako v případě vražedkyně Janákové - Nové.

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace