Útěk křesťanských uprchlíků z ČR pokračuje, odletělo jich dalších šest

Útěk křesťanských uprchlíků z ČR pokračuje, odletělo jich dalších šest
23 / 09 / 2016, 12:00

Do Iráku včera odletěla na vlastní náklady šestičlenná uprchlická rodina, kterou před pár měsíci do Česka přivezl Nadační fond Generace 21.

Praha (ČTK) - Uprchlíci se rozhodli pro návrat do vlasti z několika důvodů. Šlo o zdravotní či psychické problémy. Mají také pocit, že se v posledních měsících situace v jejich rodné zemi mění k lepšímu. ČTK to dnes řekl mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl.

Nadační fond podle Frýdla nesdílí pocit bezpečí jako rodina a je přesvědčen o tom, že křesťanům nadále hrozí pronásledování a nebezpečí smrti. Rozhodnutí rodiny o odjezdu ale respektoval. "Pokud jsme tím, že na několik měsíců odešli z prostředí, kde mohl být kdokoliv z nich unesen, mučen nebo zabit, alespoň jednoho z nich zachránili, stálo to za to a přejeme jim mnoho štěstí," dodal Frýdl.

Útěk křesťanských uprchlíků z ČR pokračuje, odjíždí jich dalších 16

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že uprchlíci požádali o ukončení mezinárodní ochrany. Byly jim vráceny doklady a vydán výjezdní příkaz. "Letenky si Iráčané hradili z vlastních zdrojů," doplnilo vnitro v tiskové zprávě.

Fond chtěl původně do Česka přesídlit 153 křesťanů z Iráku. Nakonec jich do tuzemska přijelo 89. Vláda projekt letos v dubnu zrušila poté, co skupina 25 přivezených lidí odjela do Německa. Do dnešního odjezdu šestičlenné rodiny bylo v Česku 40 křesťanských uprchlíků z Iráku.

Německo vrátí do ČR uprchlé írácké křesťany, mohou být vyhoštěni zpět do Íráku

Uprchlíky z Iráku letos do Česka v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. Část příslušníků rodiny Batto, kteří se v dubnu rozhodli odjet z Česka do Německa, nedávno odjela z Německa do Maďarska, protože se jim prý v uprchlickém táboře v Drážďanech "vůbec nelíbilo". Rodina do Maďarska dorazila a bude se údajně znovu snažit dostat do Německa jako "noví" uprchlíci. Podle mluvčího Generace 21 jim ale jejich maďarský podvod stejně asi nevyjde. „Je to naivní scénář, protože několikrát po příletu jim byly odebrány otisky prstů, ale mohou v tom spatřovat teoretickou šanci,“ uvedl Jan Talafant z nadace Generace 21. Zdroj: MF DNES

Třetině křesťanských uprchlíků se u nás nelíbí

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.