Útěk z Alcatrazu: Papírové hlavy, pila, labyrint šachet a člun z pláštěnek. Zde nezbývá než smeknout. Vánoční pohlednice matce uprchlíků

Útěk z Alcatrazu: Papírové hlavy, pila, labyrint šachet a člun z pláštěnek. Zde nezbývá než smeknout. Vánoční pohlednice matce uprchlíků
Popisek: Frank Lee Morris
12 / 04 / 2018, 18:15

Krásný útěk, podle kterého byl natočen film „Útěk z Alcatrazu“ v hlavní roli s Clintem Eastwoodem. Plán útěku byl pilovaný do nejmenších detailů šest měsíců. Odehrál se v červnu 1962.

Vězni Frank Lee Morris a bratři John a Clarence Anglinové, odsouzení na doživotí, vykopali ve své cele tunel pod umyvadlem. V červnu 1962 utekli.

Bývalý bachař vzpomíná: „Natáhl jsem ruku přes mříže, aby toho darebáka Morrise vzbudil. Zatřásl jsem s ním, ale jeho hlava spadla z postele a kutálela se mi k nohám.“

psali jsme: Dřevěná pistole namazaná krémem. Příběh mariňáka, který se stal bankovním lupičem. Z vězení unikl třikrát. Rád rukojmím třásl rukou

Morris a bratři Anglinové vyrobili své hlavy ze směsi mýdla, toaletního papírů a pravých vlasů. Ty položili do postelí a vydali se tunelem vstříc svobodě.

Cela vězně Norrise

Cela vězně Norrise

 

V cele se sešli tři „útěkáři“. Bratři Clarence a John Anglinové se do Alcatrazu dostali za sérii bankovních vloupání. Do tvrdého alcatrazského kriminálu putovali po sérii neúspěšných pokusů o útěk z předchozích vězení.

Tahounem akce však byl Frank Morris, který se dostal do Alcatrazu po úspěšném útěku z věznice v Louisianě. Tam ho zavřeli kvůli přepadením a obchodu s drogami. Měl IQ 133, což je velmi nadprůměrná inteligence.

Nápad na útěk se zrodil na konci roku 1961, kdy vězeň Allen West našel v dílnách věznice pohozený kovový list pily a podařilo se mu ho propašovat na celu. Tato pila byla základním nástrojem pro prokopání či spíše pro proškrabání tunelu ven.

Dalším nástrojem byla vrtačka vyrobená z motoru rozbitého vysavače nebo lžíce vynesené z kantýny. Trpělivě, pomalu, centimetr po centimetru. Jakmile se do díry, kterou zakrývali tu kufrem, tu plakátem, vešli, mohli se vydat dál.

Ostrov Alcatraz

Ostrov Alcatraz

 

Prokopali se až pod střechu bloku, kde vznikl malý prostor, jakási dílnička. Sem nosili vše, co bylo třeba: padesát ze skladu ukradených pláštěnek, z nichž sešili člun. Nebo měch k nafouknutí plavidla, který zhotovili z akordeonu jednoho ze spoluvězňů. Z dílny rovněž podnikali mise dál, potrubími vzhůru na střechu.

Když se vydávali vysoko do útrob budovy před večerkou, dávali bedlivý pozor na obchůzky bachařů. Na matrace už tehdy kladli své vyrobené hlavy.

psali jsme: VIDEO: Zkušený jogín se namazal olejem a protáhl se z cely okénkem, kterým se podává jídlo. Média mu přezdívají Pan Chobotnice

V den D se vězeň West, který našel pilu, nedokázal protáhnout tunelem. Morris a bratři Anglinové však ano. Vyšplhali po trubkách a rourách ke střeše, kde vyrazili ventilační mříž.

Poté uprchlíci slezli po komínu pekárny a zdolali dvě zdi s ostnatým drátem, vyhnuli se všem světlometům a nasedli do člunu. Do San Franciska jsou to necelé dva kilometry.

Frank Lee Morris, Clarence Anglin a John Anglin

Frank Lee Morris, Clarence Anglin a John Anglin a jejich možná podoba dnes

 

Dodnes není jisté, zda útěk z Alcatrazu skončil úspěchem, ale zřejmě ano. Pobřežní hlídka našla pádlo a kusy pláštěnek, ze kterých byl vyroben člun. Po sourozencích Anglinových a Franku Morrisovi však ani stopa.

Podle Westa chtěli na břehu ukradnout šaty a auto a opravdu takové hlášení existuje. Je tu také prohlášení bratrance organizátora útěku Franka Morrise. Sešli se prý krátce po útěku v San Diegu. A pohlednice, kterou dostala matka bratrů Anglinových s textem „Matce šťastné a veselé od Johna“.

Pokud se trojci útěk podařil a stále žijí, dnes je jim přes 90 let.

Příběh velkého útěku zpracoval v roce 1979 režisér Don Siegel. Prohnaného Franka Morrise si zahrál Clint Eastwood.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.