Útočníci s noži vtrhli do kostela v Normandii. Zajali rukojmí, faráře podřízli

Útočníci s noži vtrhli do kostela v Normandii. Zajali rukojmí, faráře podřízli
Autor fotografie: Screenshot YouTube/FRANCE 24
26 / 07 / 2016, 12:45

K útoku se přihlásil islámský stát. Policie jednoho z nich sledovala, měl elektronický náramek.

16:00 / Francouzská policie podle AFP sledovala jednoho z útočníků od chvíle, kdy se vrátil z Turecka. Muž byl podezřelý ze zločinného spolčení a z udržování vztahů s teroristickou organizací. Vyšetřován byl ale na svobodě a úřady mu pouze nařídily nosit elektronický náramek kvůli sledování jeho pohybu. Zdroj: globe24.cz/


 

15:15 / Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k útoku na kostel v severní Francii. Skupina prostřednictvím své agentury Amak oznámila, že čin spáchali dva její vojáci. 

"Provedli operaci v reakci na výzvu útočit na země křižácké koalice," uvedla agentura Amak o útočnících. IS opakovaně vyzývá své stoupence, aby prováděli atentáty v zemích, které se zapojily do boje proti jeho pozicím v Sýrii a v Iráku.

Francouzský prezident François Hollande krátce předtím, než se IS přihlásil k zodpovědnosti za útok, připsal čin právě této organizaci. Paříž je podle něj ve válce s IS a bude proti teroristům bojovat všemi prostředky. Francie se už nyní účastní náletů na pozice IS na Blízkém východě.

 

Dva ozbrojenci zajali dnes pět rukojmí v kostele v severní Francii. 86 letého faráře (původně média uváděla věk 92 let), který byl mezi jejich zajatci, zabili, uvedla agentura AFP. Policie poté podle serveru L'Express oba útočníky zastřelila. Motiv jejich činu není znám.


 

12:45 / Paříž (ČTK) - Dva muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray dnes dopoledne, při ranní mši. Jako rukojmí vzali faráře, dvě jeptišky a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Další jeptišce se podařilo z kostela utéct a přivolat policii. Podle francouzských médií vykřikovali útočníci při vstupu do kostela "Daesh" (akronym používaný ve Francii označující IS).

Podle deníku Le Figaro si útok vyžádal jednu obět. Je jí údajně kněz, kterému měli útočníci podříznout hrdlo. Druhá osoba je v kritickém stavu v nemocnici. Agentuře Reuters to potvrdil policejní zdroj z místa činu. Policie prohledává kostel a hledá výbušniny. Na místě je protiteroristická sekce soudní policie. Mluvčí ministerstva vnitra odmítl uvádět bližší informace o útočnících i o obětech. Stejně tak odmítl uvést informace o použitých zbraních. 

Podle televizní stanice FRANCE 24 křičeli útočníci při přepadení kostela "Alláhu Akbar!":

Motiv pachatelů ani jejich identita nejsou známy. Le Figaro s odkazem na policejní zdroje uvádí, že jeden z útočníků měl vousy a na hlavě muslimskou čapku - fez. 

Na místo dorazily zvláštní policejní jednotky, podle svědků citovaných zpravodajem televize RTL byly slyšet výstřely. Policie následně potvrdila, že oba útočníci "byli zneškodněni".

Na cestě na místo útoku jsou podle médií francouzský prezident François Hollande a ministr vnitra Bernard Cazeneuve, aby podpořili místní komunitu a podpořili bezpečnostní složky. Premiér Valls na Twitteru uvedl, že "Je zděšen tímto barbarským útokem v kostele." Bývalý premiér Jean-Pierre Raffarin se zase obává "náboženské války". Marine Le Penová označila útok za dílo islámistů.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

 

 

 

Tagy článku