Útočník najel autem do vojáků u mešity ve Francii

Útočník najel autem do vojáků u mešity ve Francii
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
03 / 01 / 2016, 08:00

AKTUALIZOVÁNO / Páteční útok autem na vojáky u mešity ve Valence doprovázel výkřik "allah akbar"

Paříž (ČTK) - Muž, který v pátek najel úmyslně autem na vojenskou hlídku u mešity ve francouzském městě Valence, dal při útoku výkřikem "Alláh je velký" najevo svou náklonnost k islámu, ale nebyl napojen na nějakou islamistickou či teroristickou organizaci. Řekl, že chtěl zabít vojáky a být přitom sám zabit, aby se prý stal mučedníkem. Uvedl to dnes prokurátor tohoto města na jihovýchodě Francie.

"Teroristická stopa je nyní ponechána stranou. Jde o čin jednotlivce," uvedl podle agentury AFP na tiskové konferenci prokurátor Alex Perrin. Zatčený devětadvacetiletý muž je muslim, je nezaměstnaný a žije na předměstí Lyonu. Dosud nebyl v hledáčku policie, justice či tajných služeb. Neléčil se na psychiatrii, ovšem o jeho duševním zdraví jsou nyní pochyby, dodal prokurátor.

Řidič přijel před několik dny do Valence za příbuznými. V pátek brzy odpoledne náhle dvakrát najel svým osobním autem na čtyři vojáky, kteří hlídkovali před mešitou ve Valence. Vojáci útočníka postřelili na ruce a noze. Muž nyní leží v nemocnici a vyslýchá ho tam policie. Při incidentu byl zraněn také jeden voják, kterého auto zasáhlo do nohy. Lehce zraněn byl rovněž jeden starší muslim, kterého zasáhla do nohy odražená kulka.

2. ledna / Ve francouzském městě Valence v pátek řidič motorového vozidla najel do vojáků strážících mešitu. Ve Francii trvá výjimečný stav vyhlášený po loňských útocích v Paříži, armáda a policie střeží mnoho míst včetně mešit nebo kostelů. Jeden z vojáků proto začal střílet a útočníka zneškodnil zásahy do trupu a nohy. Na místě byli podle francouzských médií zraněni tři lidé. Útočník, náhodný kolemjdoucí odraženou kulkou a jeden z vojáků.

Útočník pochází z Lyonu a je mu 29 let. Po svém zneškodnění byl zatčen a nyní leží v nemocnici a čeká se, až bude schopen výslechu.

Starosta města Valence, Nicolas Daragon prohlásil do médií, že mešita, před kterou došlo k útoku patří mezi ty umírněné.


Zdroj: BBC

Tagy článku