Útok kamionem v Nice byl předem naplánovaný a připravený

Útok kamionem v Nice byl předem naplánovaný a připravený
19 / 07 / 2016, 08:30

Hnutí IS se v sobotu ke čtvrtečnímu útoku v Nice přihlásilo a jeho pachatele označilo za svého vojáka.

Paříž (ČTK) -  Dosud však chybějí důkazy o přímém spojení útočníka s Islámským státem, i když se ukázalo, že muž, který byl při útoku policisty zastřelen, na internetu v poslední době projevoval zájem o radikální islamistické hnutí. Uvedl to včera o nejnovějším vývoji vyšetřování prokurátor François Molins.

Jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek 14. července pozdě večer s 19tunovým kamionem na pobřežní promenádu v Nice do zóny vyhrazené pro pěší, kteří se v závěru státního svátku dobytí Bastily přišli podívat na tradiční ohňostroj. Během 45 sekund srazil na tři stovky lidí, včetně dětí.

Lidé neměli šanci, útok se podařilo jednomu ze svědků natočit:

Poznatky o útočníkovi podle Molinse svědčí o tom, že šlo o násilnického jedince s nespoutanou sexualitou, který nebyl praktikujícím věřícím, pojídal vepřové a pil alkohol. Naposledy si však Mohamed Lahouaiej Bouhlel nechal narůst vous, čemuž podle svědků připisoval náboženský význam. Zkoumání jeho počítače ukázalo, že se prakticky denně zajímal o korán, o náboženské písně, které Islámský stát používá jako propagandistický nástroj, jakož i o nedávné teroristické útoky, konkrétně o červnovou střelbu v homosexuálním klubu v Orlandu na Floridě s padesátkou mrtvých, kde se útočník hlásil k Islámskému státu. Podle svědků se Bouhlel podivoval a nemohl pochopit, že IS nemá vlastní území.

Molins uvedl, že Bouhlel se dva týdny před útokem snažil získat peníze, ale banka mu zamítla půjčku, a tak prodal svůj vůz, aby měl hotovost. Za zapůjčení kamionu, kterým zavraždil desítky lidí, zaplatil 4. července 1600 eur (asi 43.000 Kč). Ve dnech před útokem jej bezpečnostní kamery dvakrát zachytily, jak si nacvičuje cestu na místo činu. Několik hodin před útokem si na pobřežní promenádě pořídil svým mobilem několik "selfies": před pláží, před kamionem, na promenádě a před alejí pro pěší.

Prezidentovi a vládě už věří jen třetina Francouzů

Při včerejším pietním aktu obyvatelé Nice vypískali francouzského premiéra Manuela Vallse, a hlasitě ho vyzývali k demisi. List Libération charakterizoval minutu ticha v Nice jako "velice hlučnou".

Valls kritizoval "nedůstojný" pískot, který podle něj nebyl spontánní, ani se k němu nepřidala drtivá většina přítomných. Nicméně podle průzkumu, který se uskutečnil těsně po útoku v Nice a jehož výsledky dnes zveřejnil list Le Figaro, jen třetina Francouzů důvěřuje prezidentovi a vládě, pokud jde o schopnost čelit terorismu. Naopak policii, četnictvu a zpravodajským službám nadále důvěřovaly více než čtyři pětiny dotázaných.

Na místě, kde policie zastřelila útočníka Bouhlela, obyvatelé Nice odhazují odpadky a na místo plivou: 

 

 

Tagy článku