Útok na svatbě v Turecku si vyžádal 30 mrtvých

Útok na svatbě v Turecku si vyžádal 30 mrtvých
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
21 / 08 / 2016, 09:30

Čtvrteční pumový útok na svatbu v jižním Turecku připravil o život nejméně 30 lidí, dalších 94 bylo zraněno. Oznámily to dnes turecké úřady. Akce byla pravděpodobně dílem sebevražedného atentátníka. Prezident Recep Tayyip Erdogan usoudil, že za útokem "pravděpodobně" stojí radikální uskupení Islámský stát (IS).

Podle guvernéra oblasti Aliho Yerlikayi mají atentát na svědomí buď kurdští extremisté nebo bojovníci IS. Sebevražedný atentátník se podle místních médií odpálil během obřadu, který se konal pod širým nebem.

"Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok," zdůraznil guvernér.

Útok se uskutečnil ve městě Gaziantep, které leží zhruba 65 kilometrů od syrských hranic. V oblasti letos v květnu sebevražedný atentátník zabil dva policisty. Svatby se podle agentury AFP zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a mnoho z nich přišlo o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurské milice bojují s IS.

Prezident Erdogan v dnešním prohlášení uvedl, že nedělá "žádný rozdíl" mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku z půlky července, kurdskými povstalci a IS coby "pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu".

"Naše země, náš národ mohou jen zopakovat jediné poselství těm, kteří na nás útočí: prohrajete!" zdůraznil prezident.

Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období "dábelských" útoků. "Svatební slavnost se změnila v místo zármutku," řekl šéf kabinetu.

Podobné atentáty jsou v Turecku v posledních dnech stále častější. Trojice pumových útoků, které otřásly ve středu a ve čtvrtek východem Turecka, si vyžádala celkem 14 mrtvých a více než 220 zraněných.

Tagy článku