Útok v Ouagadougou si vyžádal 17 mrtvých a osm zraněných

Útok v Ouagadougou si vyžádal 17 mrtvých a osm zraněných
14 / 08 / 2017, 07:15

Nejméně 17 mrtvých a osm zraněných si vyžádal teroristický útok na tureckou restauraci v hlavním městě Burkiny Faso. Oznámila to vláda této západoafrické země. Útok podnikli v neděli večer pravděpodobně islamisté, bezpečnostní síly zabily tři útočníky. Podobný útok na kavárnu v Ouagadougou si loni v lednu vyžádal tři desítky obětí.

"Útok si prozatím vyžádal 17 obětí, jejichž národnost se upřesňuje, a osm zraněných," citovala z vládního prohlášení agentura AFP.

Ministr pro komunikaci Remis Dandjinou v televizi uvedl, že neznámý počet útočníků se "zabarikádoval na prvním patře budovy, kterou napadli" a že proti nim zasahují armádní a policejní síly, včetně elitní jednotky četnictva. Později ministr dodal, že bezpečnostní síly zabily tři útočníky, avšak uvnitř budovy dosud zůstávají uvězněni lidé.

Dříve AFP s odvoláním na neoficiální zdroje informovala o třech mrtvých a desítce zraněných poté, co ozbrojenci, nejspíše islamisté stříleli v neděli večer po hostech restaurace Istanbul v Ouagadougou. "Tři muži přijeli v terénním autě okolo půl desáté (večer) a zahájili palbu na hosty na terase," vylíčil číšník z podniku, navštěvovaného často cizinci.

"Jeden ze zraněných zemřel, ještě než jsme dojeli do nemocnice. Byl to Turek," řekl AFP jeden ze zdravotníků. "Z desítky zraněných tedy tři zemřeli a situace ostatních je velmi vážná," dodal.

Policie vyklidila podnik ještě před příjezdem armádních jednotek, které neprodleně na islamisty zaútočily. Zprvu prudká střelba posléze utichla.

Jedna žena agentuře Reuters řekla, že v restauraci byla na oslavě bratrových narozenin. "Sotva jsem utekla, ale bratr zůstal uvnitř," uvedla.

Loni v půli ledna při útoku na kavárnu Cappuccino a v Ouagadougou přišlo o život 29 osob osmnácti národností, včetně Kanaďanů, Francouzů, Švýcarů a Nizozemce. Místní ozbrojené síly, podpořené francouzskými vojáky, osvobodily nejméně 150 rukojmích a zabily čtyři teroristy. K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. V září 2015 uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Na severu Burkina Faso hraničí s Mali, kde operuje řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a Al-Káidy v islámském Maghribu. V této bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10.000 členů mírových sil OSN z různých zemí. Česká armáda má v malijské misi pod patronací Evropské unie několik desítek vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace