Útoky na cíle v Mosulu zesilují

Útoky na cíle v Mosulu zesilují
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Útoky na Mosul
08 / 02 / 2015, 09:45

Koaliční nálety udeřily v sobotu na cíle ISIS v Iráku a Sýrii. Minimálně dvanáct náletů mířilo na Mosul, který se snaží koalice co nejvíce oslabit před předpokládanými boji o toto město, které mají za cíl vyrvat toto druhé největší město v Iráku islamistům. Islamisté ISIS drží toto město od června 2014.

Podle amerických zdrojů bylo celkem od pátku do soboty provedeno dvanáct náletů na syrské cíle ISIS a patnáct na jejich irácké pozice.

Kurdské síly se v poslední době snaží odříznout Mosul od dodávek z islámského chalífátu, přicházející z území Sýrie. Irácká armáda by měla zahájit boj o město nejdříve v dubnu. Podle tvrzení kurdských bojovníků prudce vzrostl počet náletu od upálení zajatého jordánského pilota Moatha al-Kasasbeh. 

V sobotu opět útočily i letecké síly Jordánska a všechny stroje se bezpečně vrátily na svoje základny. Jordánsko tak plní svůj slib o větším tlaku na chalífát.

Síly ISIS zničily most, který použily při svém útoku na irácké město bohaté na ropu, Kirkuk. Důvodem bylo, aby zabránily protiútoku na jejich pozice. Most se nacházel asi 30 kilometrů jihozápadně od tohoto města a jeho zničení potvrdil kurdský velitel oblasti Saman Jabari.

Reakcí na útoky koalice byly dva sebevražedné útoky v Bagdádu, kdy podle policejních zdrojů zemřely desítky lidí. Jeden útočník se odpálil v restauraci v jihovýchodní části města, zahynulo zde nejméně 30 lidí a 66 bylo zraněno.  Druhý sebevražedný útočník v centru města zabil 6 lidí a zranil dalších 28.

Zdroj: CNN

Psali jsme také:

Teroristé promítali upálení letce v ulicích

Jordánsko: toto je třetí světová válka

Zvěrstva islamistů se stupňují, nyní jsou na řadě děti

Pravá tvář českého islámu

Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

Tagy článku