Útoky spících vlků na měkké cíle. Čtyři roky od teroristických útoků na Bostonský maraton

Útoky spících vlků na měkké cíle. Čtyři roky od teroristických útoků na Bostonský maraton
Autor fotografie: Patrik Pluhař|Popisek: atentát v Bostonu
25 / 03 / 2017, 19:30

15. dubna 2013 se cílová linie Bostonského maratonu proměnila v ohnivé peklo. Tehdy teroristé zaútočili dvěma nastraženými náložemi na srdce svobody, Bostonský maraton. Maraton se koná každý rok na takzvaný Den patriotů a vlastenců. Jde o nejstarší maraton tohoto druhu na světě. Útok na maraton byl nejhorším teroristickým útokem ve Státech po 11. září 2001.

Bostonské ,,Ground Zero"

Přibližně okolo deváté hodiny v závěru Bostonského maratonu, kdy do cíle vbíhají poslední běžci, explodovala v samotném srdci maratonu, u cílové čáry první nastražená nálož. Další, celkově druhá, explodovala jen o dvanáct sekund později o padesát metrů dál. Obě vybuchly v místě, které bylo plné lidí, příbuzných, kamarádů, rodin a dětí účastníků maratonu. Obrovský výbuch s velkým mrakem kouře zahalil celé okolí. Nejdříve ticho, krev, kouř, střepy, utrhané končetiny, poté zmatek, šok, křik, hrůza, panika a pláč. Obě exploze a následnou hrůzu v živém přenosu vysílaly všechny televize, včetně vrtulníku, který měl dohlížet na maraton. Těsně po explozích vypukla nejdříve v okolí panika. Všichni se snažili dostat z místa výbuchu do bezpečí. Po prvotním šoku se však snažili pomáhat zraněným. Z některých televizních záběrů bylo vidět, jak se lidé snaží ošetřovat a vyprošťovat zraněné z konstrukcí, které smetla tlaková vlna. Policejní i záchranné složky byly také díky konání maratonu na místě během několika sekund.

Při explozích tři lidé zemřeli a přes 260 lidí bylo zraněno, většina z nich těžce. Tři oběti zemřeli okamžitě na následky výbuchu: teprve devětadvacetiletá dívka Krystle Cambellová z Medfordu, třiadvacetiletá studentka z čínské Šanghaje Lu Lingzi a osmiletý chlapec Richard Dorchester.

Oba výbuchy se odehrály na rušné bostonské centrální ulici Boylston Street, poblíž Copley Square, kde se v závěru maratonu soustřeďuje největší počet lidí. Lze tak nejspíš mluvit o štěstí, že mrtvých nebylo více. Přesto si většina zraněných ponese následky na celý život. Několik desítek lidí z místa výbuchu utrpělo amputace nebo mělo úrazy dolních končetin. Mezi zraněnými bylo celkem osm dětí.

Hodně vyděšených svědků popisovalo výbuchy jako hodně silné. Několik desítek metrů od epicentra výbuchu byla cítit silná tlaková vlna.

Bostonský maraton

Bomba v knihovně. Vyhlášení bezletové zóny

Bezprostředně poté byla nahlášena další, třetí ,,exploze" v místě v bostonské knihovny Johna Fitzgeralda Kennedyho. To se však ukázalo jako mylná zpráva. Šlo jen o menší požár způsobený technickou závadou. Nikdo ze zaměstnanců knihovny nebyl zraněn. Bostonská policie později vyloučila možnou souvislost s bombovými útoky na maratonu. V této souvislosti se však Federální letecký úřad rozhodl vyhlásit nad místem obou explozí stav bezletové zóny. Přestaly fungovat mobilní sítě místních operátorů. Policie preventivně varovala občany, aby nahlásily jakékoliv podezřelé předměty, ke kterým se nikdo nehlásí, a aby se občané města nepohybovaly poblíž odpadkových košů, kde může být skryta případná další výbušnina.

Další bomby? Bílý dům zvýšil stupeň ostrahy

Policejní tísňové linky po celých Spojených státech zaznamenaly mnohonásobný nárůst telefonních hovorů, upozorňujících na podezřelé opuštěné věci. Žádný z nahlášených případů nebyl potvrzen, že by se jednalo o bezprostřední ohrožení.

Na místo explozí okamžitě dorazili vyšetřovatelé z místní bostonské z FBI, kteří následně převzali vyšetřování. Vyšetřovatelé pracovali také s možností, že na místě explozí mohlo dojít k použití chemické nebo biologické zbraně. To se nakonec nepotvrdilo.

V té chvíli bylo jasné, že se jedná o organizovaný teroristický útok více než jedné osoby. Vyšetřovatelé operovali s možností, že se může jednat o organizovanou skupinu, která může provést další útoky.

Bílý dům prohlásil, že jde o teroristický čin a že použití bomb proti nevinným lidem je terorismus. Byly zpřísněny bezpečnostní opatření na veřejných úřadech, zejména ve Washingtonu a New Yorku, ale také v armádě, dokonce na některých ambasádách v zámoří.

Vyšetřovatelé oznámili, že neznají útočníky ani jejich motiv. K útokům se zatím nikdo oficiálně nepřihlásil.

 

Bostonský maraton

 

Pomohly kamery a sociální sítě

Bostonská policie začala vyhodnocovat kamerový systém a zároveň požádala veřejnost o bližší informace, případně amatérská videa nebo fotografie, které lidé pořídili před, během a poblíž místa explozí.

Celosvětově populární sociální sítě, zejména Facebook a Twitter byly okamžitě zaplaveny množstvím fotografií a videí od lidí z místa explozí. Lidé se okamžitě začali svěřovat se svými hroznými zážitky, které později také pomohly k dopadení útočníků. Policie prohledávala celou čtyřiadvaceti kilometrovou trasu maratonu a začala vyslýchat množství lidí, kteří se zúčastnili nebo jen přihlíželi maratonu. Jen pro představu: Bostonského maratonu se účastnilo přes dvacet tisíc běžců a přibližně půl miliónů lidí maratonu přihlíželo.

FBI začala analyzovat velké množství došlého obrazového materiálu a dalších videozáznamů.

Spící vlci. Kdo útočil?

Americké výzvědné složky uvedly, že nemají žádné indicie, které by nasvědčovaly, že se chystá teroristický útok. FBI, která převzala vyšetřování, vydala prohlášení, že se nyní vyhodnocují dostupné informace.

Následně tálibánská odnož v Pákistánu oznámila, že s provedenými útoky nemá nic společného, ale přesto se bude i nadále snažit zaútočit na Spojené státy, kdekoliv a kdykoliv to bude možné.

Po vyhodnocení některých informací, výpovědi svědků a kamerového systému, dostala bostonská policie od vyšetřovatelů pokyn, pátrat po muži tmavé pleti, který se pohyboval na místě, kde byly položeny nálože a který se podle svědků pokoušel co nejrychleji dostat z místa, kde později explodovaly nálože.

Vyšetřovatelé začali pracovat s možností, že útočníci mohou být napojeni na islámské radikály nebo alespoň mají přístup k některým extremistickým islámským materiálům. Tomu nasvědčoval způsob provedení, protože právě zahraniční islámští radikálové používají dost často taktiku odpálení dvou náloží bezprostředně po sobě.

Vyšetřovatelé pracovali i s možností, že za útoky mohli stát protivládní nebo pravicoví radikálové, protože právě načasování útoku na Den patriotů a vlastenců by mohl být jejich hlavním motivem. Jen pro zajímavost, právě pondělí 15. dubna byl poslední den, kdy se mohlo ještě podat daňové přiznání.

Lidé z pekla, čečenští bratři Carnajevové

Po důkladné analýze dat, výpovědí, fotografií a velkém množství videí nakonec padlo hlavní podezření na etnické čečenské přistěhovalce, bratry Tamerlana a Džochara Carnajevovi, kteří od roku 2001 pobývali ve Státech. Starší bratr Tamerlan byl bývalý boxer, který se později našel v čečenské odnoži islámu, kde se zradikalizoval. Byl ženatý. Mladší bratr, teprve devatenáctiletý Džochar chodil na vysokou školu, později mu bylo uděleno i americké občanství.

Následně byly zveřejněny jejich portréty a vyhlášeno pátraní. Ještě ten den byl nahlášen jejich pohyb v blízkosti kampusu Massachusettského technologického institutu, kde došlo k přestřelce s policií, při které byl zabit nejen starší Tamerlan, ale také jeden ze zasahujících policistů, Sean Collier. Jednalo se tak o čtvrtou oběť teroristického útoku bratrů Carnajevových.

Mladšího Džochara policie dopadla o tři dny později, nedaleko místa, kde došlo k přestřelce a kde byl zabit jeho starší bratr. Při zadržení utrpěl zranění, které si sám způsobil, aby nebyl dopaden. V nemocnici byl ošetřen a stabilizován. Ještě ten den se přiznal, že se starším bratrem provedly útoky.

V letošním roce byl odsouzen a shledán vinným ze všech třiceti bodech obžaloby. Dostal trest smrti, proti kterému se jeho obhájce odvolal.

Bostonský maraton

 

 

Dvojí život bratrů. Velké množství důkazů

U soudu bylo použito velké množství nejen amatérských videí, ale také záznamů z bezpečnostních kamer, fotografií a výpovědí svědků. Zejména na některých záběrech lze vidět, jak mladší Džochar sleduje místo maratonu přilehlé okolí, poté telefonuje. Později bylo zjištěno, že volal svému staršímu bratrovi Tamerlanovi. Na záběrech je dále vidět, jak na zem položí tašku, kterou tam úmyslně nechá a dá se na odchod. Jakmile dojde k prvnímu výbuchu, všichni lidé se dívají směrem k výbuchu, jediný Džochar nijak nereaguje a stále se dívá svým směrem. Když o několik sekund později dojde k výbuchu druhé nálože, kterou Džochar nechal v odložené tašce, je již v takové vzdálenosti od místa výbuchu, aby věděl, že se mu nemůže nic stát. Jen pro zajímavost, vyšetřovatelům se povedlo vypátrat a zdokumentovat i to, jak si jen pár minut po druhém výbuchu naprosto bezstarostně v místním obchodě kupuje mléko.

Z domovní prohlídky bylo zjištěno, že teroristický útok plánovali několik měsíců předem. Zejména mladší Džochar žil dvojí život. Působil jako obyčejný kluk, studoval vysokou školu, navštěvoval posilovnu, hrál videohry. Jeho druhá stránka se však díky odkazům radikálního jemenského islamisty Anwara al-Awlakiho rychle radikalizovala. Rodina tomu jen tiše přihlížela.

Zabíjely primitivní bomby z manuálu Al-Káidy

Fragmenty z ne zrovna profesionálně vyrobených náloží a domovní prohlídka u bratrů Carnajevových zjistila, že šlo o velice jednoduše vytvořené nálože, které by však v rukou profesionálů mohly způsobit mnohem větší škodu. Právě většinu takto primitivně vytvořených náloží vyrábí různí radikální islamisté v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu nebo Iráku a svoje návody šíří k dalším radikálním islamistům žijícím v jiných zemí.

Silné armádní nálože nebo trhaviny se těžko shánějí, navíc lze jejich původ snadno dohledat.

Podle pozdější analýzy bylo zjištěno, že nálože neobsahovaly velké množství výbušného materiálu, v náloži byl použit střelný prach, který byl umístěn v šestilitrových tlakových hrncích společně s velkým množstvím ocelových kuliček, ložisek a hřebíků. Tím došlo k velkému počtu zraněných. Což lze předpokládat, že byl hlavní úmysl útočníků, zabít nebo alespoň zranit co nejvíc osob. Navíc obě nálože byly položeny na zem, takže došlo k menšímu počtu smrtelných zranění, než kdyby byly umístěny ve výšce hlavy nebo hrudníku.

Tlakový hrnec byl nenápadně zabalen v černém pytli a umístěn do tašky, kterou pak oba bratři zanechali na místě, kde došlo k výbuchu.

Nezlomní. Síla bostonského ducha, která se odmítla sklonit před krutostí

Bostonský maraton neskončil, naopak je o něj mnohem větší zájem. Pořadatelé nestíhají organizační zajištění. Přesto se od teroristického útoku na bostonský maraton hodně věcí změnilo. Bezpečnost a prevence je na prvním místě. V průběhu závodů a podél celé tratě, kde se běží maraton je zakázáno nosit nejen jakékoliv zbraně, ale také tašky, baťohy, kufry, nadměrné přikrývky. Přelety soukromých dronů je také zakázán.

Mnoho tehdejších účastníku i návštěvníku maratonu, kteří utrpěli zranění se i přes mnohá bezpečnostní opatření účastní maratonu dále. Jsou zde lidé, kteří utrpěli mnohačetná devastující zranění, mají amputované nohy, topili se v kalužích krve a dodnes je pokrývají hluboké jizvy nejen na těle. Někteří se učili znovu chodit.

Jsou opět na startovní čáře bostonského maratonu, čímž chtějí dokázat, že i přesto, že byli sraženi tehdy k zemi, zvedli se, aby běželi znovu. Jde o cíl, který má některé z nich opět postavit na nohy a překonat tak nejen fyzickou bolest, ale také vzpomínky, které se vracejí dodnes. Někteří trpí posttraumatickým stresem nebo mají noční můry.

Nejen FBI odvedla skvělou práci

Bylo neuvěřitelné, s jakou rychlostí dokázali vyšetřovatelé, vyslechnou velké množství svědků, prohlédnout neskutečné množství materiálů a následně všechno správně analyzovat, vypátrat a zatknout nebo zneškodnit útočníky.

Vzniklo zde také mnoho neuvěřitelných příběhů. Například Jessica Kenskyová, zdravotní sestra, které byly amputovány obě nohy. Exploze ji srazila na zem. Všude byl kouř a krev. Okamžitě se nejspíš přepnula do módu zdravotní sestry, protože se začala soustředit na svého manžela, jehož chodidlo a část nohy byly v podstatě oddělené a visely jen na zbytcích svalových vláken. Snažila se zastavit manželovo krvácení. Nejspíš u ni musel zafungovat adrenalin, protože sama totiž při výbuchu přišla o nohu.

Další například Tan-ling Čou, kamarádka jedné ze tří obětí výbuchu, Lu Lingzi, zažila snad nejhorší chvíle, když výbuch její kamarádku téměř roztrhl vejpůl. V břiše měla obrovskou díru. Tan-ling se jí snažila zatlačit všechny orgány zpátky do břicha. Po několika minutách však její kamarádka zemřela na masivní krvácení.

Česká stopu v Bostonu

Při útoky bylo na maratonu i několik Čechů. Maratonu se zúčastnilo celkem patnáct Čechu, naštěstí nikdo z nich nebyl zabit ani nedošlo ke zranění. Jeden z Čechů byl v době výbuchu jen pár desítek metrů od místa, kde došlo k explozi. Nic se mu nestalo.

 

Autor, text a fotografie: Patrik Pluhař

 

Tagy článku

-->