Útoky teroristů na školy se stupňují

Útoky teroristů na školy se stupňují
09 / 05 / 2015, 10:15

9.5.2015/Horor v pákistánském městě Pešávaru, při kterém bylo zabito 132 dětí a devět učitelek, naplnil titulky médií a otřásl světem. Zdaleka ale nešlo o ojedinělý útok - děti a učitelé od Iráku po Indii žijí v permanentním strachu. Podle průzkumů došlo mezi lety 1970 a 2013 k téměř 3,5 tisícům teroristických útoků na vzdělávací instituce a v posledních letech se napadení výrazně stupňují.

Masakr ve vojenské škole v Péšávaru ozbrojenci Talibanu loni v prosinci sice vyvolal svou mimořádnou brutalitou obrovský rozruch, ale zdaleka nejde o ojedinělý útok. Vzdělávací instituce se stávají v posledních letech čím dál častěji cílem teroristů. Postiženy jsou školy a univerzity od Nigérie, přes Keňu po Afghánistán.

Loni Globální koalice pro ochranu vzdělávání před útoky (GCPEA) zveřejnila zprávu o útocích na školy, univerzity a jejich žáky a zaměstnance, aby poskytla data potřebná k vytvoření efektivní strategie v této oblasti. Analyzovány byly konflikty v 70 zemích mezi lety 2009 a 2013 a útoky bylo míněno žhářství, střelecké útoky, rabování a okupace armádními silami nebo různými bojůvkami.

 „Vojenská strategie nyní běžně zahrnuje úmyslné bombardování škol a univerzit, zabíjení, těžká ublížení na zdraví, únosy a znásilňování studentů a personálů,“ uvedla ředitelka GCPEA Diya Nijhowne.

Které země jsou nejvíce zasaženy?

Afghánistán, Kolumbie, Pákistán, Somálsko, Súdán a Sýrie jsou země s nejčastějším výskytem útoků. V těchto zemích došlo k 1000 a více útokům na školy nebo studenty, učitele a ostatní výchovný personál nebo bylo školní vybavení využito pro vojenské účely. Jedna z nejnebezpečnějších zemí pro učitele je Kolumbie. Mezi roky 2009 a 2012 zde bylo zabito 140 učitelů a více než tisíce učitelům bylo zabitím vyhrožováno. Učitelé v Kolumbii se stávají cílem útokem z mnoha důvodů. „Učitelé v odlehlých částech země jsou jedinými viditelnými představiteli státu a jsou často obžalováni ilegálními ozbrojenými skupinami z kolaborace s nepřítelem,“ uvádí se ve zprávě. Učitelé se navíc často snaží ochránit děti před sexuálním násilím nebo náborem do armády.

Teroristické útoky na školy se množí

Další zpráva zkoumala teroristické útoky na školy a koleje mezi lety 1970 a 2013. Výzkum univerzity v Marylandu analyzoval data z Globální teroristické databáze a zpráv v médiích. Zpráva zahrnuje útoky proti školám, učitelům, strážným hlídajícím školní pozemky, ale také útoky proti univerzitním profesorům, školnímu personálu a školním autobusům.

Výsledek zprávy je šokující – mezi lety 1970 a 2013 došlo napříč 111 zeměmi k více než 3400 teroristickým útokům zaměřeným na školní instituce. Většina z těchto útoků (70 %) se obešla bez obětí na životech – často šlo o napadení neobsazených školních a univerzitních budov, které mělo především zastrašit občany.

Země s nejčastějšími teroristickými útoky na školy je jednoznačně Pákistán, kde došlo v tomto období k celkem 753 napadením a 96 % z nich se stalo mezi lety 2004 a 2013. S výjimkou útoku v Péšávaru se však nejednalo o smrtící útoky. Naopak napadení v Rusku, Iráku a Nigérii, mělo za následek více mrtvých než v Pákistánu.

V Nigérii již od roku 2008 napadá školní instituce nechvalně známá radikální skupina Boko Haram – nejčastěji napadají vzdělávací zařízení, využívají bombové útoky stejně jako ozbrojené útoky a ve 12 % případů berou rukojmí. Studie však dokazuje, že k útokům zdaleka nedochází jen v tzv. rozvojových zemích. K řadě incidentů došlo také v USA v sedmdesátých letech v souvislosti s válkou ve Vietnamu.

Proč jsou školy teroristickým cílem?

Důvodů útoků na školní instituce je celá řada – od snahy zničit symboly vlády po zabránění vzdělávání dívek. „Otázka, proč jsou vzdělávací zařízení cílem terorismu, je složitá. Důvodů je více a nejsou stejné pro všechny pachatele,“ říká Erin Miller, programová manažerka Globální teroristické databáze. A dodává, že mezi motivy může být záměr šokovat nebo získat pozornost a školy jsou vnímány jako snadné cíle, protože nejsou dostatečně střeženy.

Jedinou možností, jak se do budoucna efektivněji bránit teroristickým útokům na školy, je lépe monitorovat útoky a dohnat viníky před soud. Všechny vlády by také po vzoru Norska měly přijmout deklaraci o bezpečných školách odsuzující útoky na ně jako zločiny proti lidskosti. V Austrálii se vláda rozhodla financovat kvůli hrozbě terorismu ve školách bezpečnostní strážce.

Organizace Svět ve škole se snaží do celé problematiky zapojit Radu bezpečnosti OSN a rozvinout financování škol v ohrožení, protože v tuto chvíli jde pouze 1 % z humanitární pomoci na vzdělávání.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace