Už rok okupuje Rusko Krym

Už rok okupuje Rusko Krym
Autor fotografie: „March of Peace (2014-03-15, Moscow) Trubnaya Square“ od Bogomolov.PL – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Protesty proti okupaci v Moskvě
16 / 03 / 2015, 09:45

16.března 2014 proběhlo na Krymu referendum, které mělo ospravedlnit ruský vpád na Ukrajinu. Na tu Ukrajinu, jíž mělo Rusko jako následnický stát SSSR garantovat hranice.

Vpád Rusko nejprve popíralo, ale nyní již i prezident Putin přiznal, že vojáky na Krym poslal a dokonce byly v pohotovosti i jaderné síly Ruska, protože nevěděl jak bude mezinárodní společenství reagovat.

Důvody byly různé, od ochrany utlačovaných etnických Rusů, přes nelegálnost kroku Chruščova, který Krym rodné Ukrajině věnoval, záchrana Janukoviče, a mohli bychom pokračovat dál.

Symbolem okupace se staly neoznačené vojenské jednotky, kterým se začalo přezdívat „zelení mužíčci“. Jak nyní sám Putin v rozhovoru přiznal, byli to příslušníci námořní pěchoty a GRU.

Zajímavý je rozsah a rychlost operace – pokud je Rusko schopné takto rychlého zásahu bez přípravy, měly by se západní státy zamyslet nad svojí akceschopností. Nebo je možnost, že ani jeden z výše uvedených důvodů nebyl tím spouštěčem a Rusko prostě Krym chtělo.

Referendum, které mělo anexi potvrdit se ani nepokusilo vzít v úvahu setrvání Krymu jako části Ukrajiny. Otázky byly pouze dvě a to přičlenění k Rusku anebo nezávislost. 96,77% obyvatel Krymu hlasovalo pro připojení k Ruské federaci.

Přímým důsledkem anexe jsou hospodářské sankce proti Rusku a nejistota států sousedících s touto velmocí s nevyzpytatelným vůdcem.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.