Chorvati nechají imigranty putovat dál na západ

Chorvati nechají imigranty putovat dál na západ
Popisek: Maďarsko už nebylo schopno nápor uprchlíků zvládat a zavřelo své hranice se Srbskem
16 / 09 / 2015, 13:45

Zatímco se EU hádá o jednotných opatření v oblasti imigrační krize, jednotlivé členské země zavírají své hranice Schengen neSchengen. Po Německu a Rakousku, udělalo včera patření na své hranice se Srbskem také Maďarsko. Migranti proto volí cestu přes Chorvatsko a Slovinsko.

Iluze jednotného celku Evropské unie se začíná definitivně rozpadat na současném problému s imigranty. Zatímco Evropská komise stále vidí jako řešení rozdělení běženců mezi jednotlivé členské země, řada států toto řešení odmítá a poukazuje na nečinnost unie v prevenci proti stále se valícím davům ze zemí, z nichž zdaleka ne všechny jsou zmítány válečnými konflikty. Země tzv. Visegrádské čtyřky, mezi nimi i Česká republika, odmítají povinné kvóty. Další země ale již sahají k ochraně svých hranic bez ohledu na schengenský prostor. Po Německu a Rakousku, uzavřelo své jižní hranice Maďarsko, které také zpřísnilo tresty za převaděčství.

Když to tedy nejde dveřmi, zkouší se uprchlíci dostat do vysněných západních zemí oknem, případně komínem - nyní přes Slovinsko a Chorvatsko. Dnes na hranice s Chorvatskem dorazilo několik autobusů s migranty. Podle oficiálních představitelů Chorvatska přes jejich území pokračují v cestě na západ 150 osob. Chorvatsko totiž zvolilo strategii nechat běžence jít, kam se jim zlíbí, případně jim poskytnout azyl. Jisté ale je, že většina uprchlíků míří dál do Německa, případně do Velké Británie či do skandinávských zemí.

Včera se o problematice ilegálních imigrantů jednalo také v poslanecké sněmovně. Jednání si vynutila opozice - Úsvit - Národní Koalice a ODS. Poslanci nicméně s výsledkem tříhodinového jednání spokojeni nejsou. Jana Černochová (ODS) kritizuje vládu za liknavost. Její jmenovec, Marek Černoch (Ú-NK), dlouhodobě se svými kolegy z poslaneckého klubu volá po okamžitém zapojení armády a její techniky na ochranu státních hranic.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.