Uzbrojí se Rusko stejně jako Sovětský svaz?

Uzbrojí se Rusko stejně jako Sovětský svaz?
Autor fotografie: US Navy|Popisek: littoral combat ship USS Independence
16 / 02 / 2015, 13:45

Server Sputnik News zveřejnil začátkem tohoto února žebříček 15 států, které mají největší výdaje na zbrojení. Srovnáván byl rok 2013 a rok 2004.

Tabulku vedou Spojené státy, což asi není velké překvapení, stavba letadlových lodí a program F-35 Lightning II něco stojí. USA utratily 640 miliard dolarů, což jsou 3,8% HDP, růst oproti roku 2004 byl pouhých 12%. Rozpočet obrovský, ale chybí spousta důležitých položek, jak jsme psali v článku: USA zaspaly v Arktidě. Putin se blíží

Otázkou u USA je, zda jsou peníze tohoto ohromného vynakládány efektivně a firmy necucají ze státu peníze vlastně úplně zbytečně.

Druhé místo obsadila Čína, ta vydala na zbrojení 188 miliard dolarů, což je nárůst 170% a tyto výdaje tvoří 2% HDP. Čína vyvýjí vlastní konstrukce jako je stíhací letoun páte generace J20, konkurenci lodí Burke nazvanou Type 055 a mnoho dalšího včetně laserových zbraní.

Na třetím místě se umístilo Rusko s již značným odstupem, útrata 87,8 miliardy dolarů je oproti dvěma předchozím státům nepatrná. Nárůst je ale o 108% a je to již 4,1% hrubého domácího produktu. Stav ruské armády není také takový, jak se ho snaží prezentovat na venek ukázkou svalů v podobě strategických bombardérů TU-95 nebo jaderných bitevních křižníků, tedy položek vyrobených ještě v dobách Sovětského svazu.

Více než 70% ruského arzenálu pochází z této doby a buď jsou nutné masivní upgrady techniky, nebo výroba nové. Původní plán naopak předpokládal, že okolo roku 2020 bude 70% techniky odpovídat požadavkům 21. století.

Při stávajícím stavu, kdy Rusko přichází každým dnem o desítky miliónů dolarů díky cenám ropy a sankcím západu se klidně může stát, že se Rusko uzbrojí stejně, jako to už jednou udělal prezident Ronald Reagan Sovětskému svazu.

Čtvrté místo obsadila největší z ropných mocností, Saudská Arábie. Ta utratila za nákupy armádních systémů (například F-15 SA, tankovací letouny atd.) celých 67 miliard dolarů.

Pátá Francie utratila 61,2 miliardy, Velká Británie 57,9 miliardy, sedmé Německo 48, 8 miliardy, osmé Japonsko 48,6 miliardy dolarů.

Až deváté místo obsadila Indie což je trochu překvapení a pouhých 47,4 miliardy dolarů tvoří 2,5% HDP. Následují Jižní Korea, Itálie, Brazílie, Austrálie, Turecko a patnáctku uzavírají Spojene Arabské emiráty.

Zdroj: Sputnik International

Psali jsme také:

Vypukly prudké boje u Mariupolu, je zapojeno i ruské dělostřelectvo?

Ukrajina: Padesát tanků z Ruska přejelo naše hranice

Ruské námořnictvo si pojistilo přístaviště v Nikaragui. Kousek od USA

Francie posílá do Polska tanky. NATO posiluje vojenské pozice na východě Evropy

Armádní síly Lotyšska a USA společně na cvičení Atlantic Resolve

Ruské tanky mohou být za dva dny na Slovensku, Slováci nechtějí do armády

Nová vlna násilí na východní Ukrajině

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa 

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Tagy článku