Území ovládané Islámským státem se zmenšuje

Území ovládané Islámským státem se zmenšuje
Autor fotografie: DollarPhotoClub|Popisek: Islámský stát se zmenšuje
29 / 07 / 2015, 16:30

Úspěchy IS v Palmyře a Ramádí byly vyváženy ztrátou téměř desetiny ovládaného území.

Za prvních 6 měsíců roku 2015 přišel Islámský stát podle analýzy serveru IHS Jane´s o 9,4% svého území a ovládá tak 82 940 kilometrů čtverečních na území Sýrie a Iráku. Infografika serveru IHS Jane´s je nalinkována níže. 

Další, kdo o území přišel byla oficiální vláda Sýrie, které se ovládané území zmenšilo o 16% na pouhých 30 840 kilometrů čtverečních. V případě definitivní porážky sil prezidenta Assada se budoucí konflikt na území Sýrie soustředí na boj mezi Islámským státem a soupeřícími sunnitskými frakcemi ovládajícími velká města jako Damašek, Allepo nebo Homs.

Ze sunnitských frakcí je nejlépe organizována pobočka Al-Káidy jménem Jabhat al-Nusra, nebo Jaysh al- Islám a al- Ahrar Sham. Ty s Islámským státem sdílejí podobnou ideologii s cílem založení islámského chalífátu.

Sunnitské skupiny se snaží prezentovat v západních médiích jako více umírněné a zakládající politická křídla. Tím se snaží navodit dojem hodnověrné politické alternativy k režimu prezidenta Assada. Podle IHS, ale k odklonu od radikální islamistické ideologie nedochází.

Irácké vládní síly zvětšily ovládanou plochu o 4,5% na 126 652 kilometrů čtverečních a velmi úspěšné jsou kurdské milice, kde územní zisk tvořil 9,8% a plocha má celkovou hodnotu 81 197 kilometrů čtverečních.

Zdroj: IHS Jane´s

 

Tagy článku