ÚZSI a Agáta a Dozimetr – malér za malérem

ÚZSI a Agáta a Dozimetr – malér za malérem
foto: foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Vybavení špiona

Zdá se, že ÚZSI se zcela vymkla kontrole. Zkratka je Úřad pro Zahraniční Styky a Informace. Podle litery zákona pracuje jako tajná služba v zahraničí. V české kotlině zajišťuje bezpečnost BIS, tedy Bezpečnostní a Informační Služba a v určitém segmentu VZ, tedy Vojenské Zpravodajství, jež obsahuje kontrarozvědku i zahraniční službu.

Nyní míří k sudu bývalý náměstek ÚZSI Zdeněk Blahut. Údajně zpronevěřil peníze určené na nákup systémů Agáta. Jenže nejsou ani peníze ani Agáty a údajný příjemce Egypt si nikdy nestěžoval, že nebyly splněny smluvní podmínky. Co vlastně Agáta je. V angličtině IMSI Catcher, jinak je to mobilní systém, jenž v prostoru nasazení v podstatě převezme plnou kontrolu nad přenašečem mobilního signálu (tzv. BTS) a tedy mobilními telefony, takže lze sledovat hovory, SMS i datové služby včetně těch šifrovaných. Dle verze se cena pohybuje do 20 milionů.

Určitou dobu e mluvilo o tom, že ÚZSI provozuje systém Agáta v ČR. Jenže to je zcela v rozporu s jejím určením. Je to zahraniční rozvědka a systém jako Agáta by na českém území měla používat pouze policie (třeba ÚOOZ nebo kriminální služba), BIS nebo vojenská kontrarozvědka, tedy subjekty, jež mají pracovat uvnitř republiky a ne vně.

A najednou chybí i peníze i Agáty, které měla ÚZSI pořídit. V účetnictví ÚZSI musí být doklady o nákupu, nebo musí být u pana Blahuta dohledatelný tok peněz. I rozvědka pracuje s tzv. utajenými fondy, ale ne v objemu, aby se jen tak vypařilo skoro čtvrt miliardy. A i když agent vydá za něco z těchto fondů, musí pak podepsat čestné prohlášení, že třeba nebylo vhodné při jednání se zájmovou osobou vyžadovat účtenku. Dostane peníze do ruky a přines účtenky nebo prohlášení. Ale to jsou hodnoty v tisících a ne milionech.

Pak jsou konspirační byty, ale i zde je nutno platit nájem nebo byt koupit (případně dům). Ale je nutno ohradit energie vodné a stočné. Opět to není v řádech milionů, může být, pokud daná služba má širokou síť nebo operuje v zahraničí, kde jsou jiné ceny.

A teď tady rezonuje akce Dozimetr. Vyšetřování a úkony činné v trestním řízení řeší policie, ale vztahy s ředitelem ÚZSI podezřelých osob a že některé informace měla policie získat z ÚZSI svědčí o tom, že tato služba si hraje na všemocnou. Je v podřízenosti ministra vnitra, jenž tak za ni má plnou odpovědnost, politickou i osobní. Za policii nese odpovědnost policejní prezident, za vojenské zpravodajství ministr obrany, za BIS úřad vlády.

Ale jak je možné, že jeden ministr vnitra za druhým ignorují chyby v ÚZSI a ta operuje v rozporu s mandátem na domácím území. Co by bylo nejhorší v danou dobu by bylo celou službu rozehnat, protože vytvořit zpravodajské sítě není otázkou dní ani měsíců. Ale co by se mělo stát je hloubkový audit a donutit odpovědné funkcionáře včetně příslušného ministra k odpovědnosti, včetně jeho předchůdců.

V současnosti s nejčistším štítem vychází BIS a VZ a některé útvary policie, není možné, aby tajná služba, jež má být nejutajenější byla to nejskandálnější a za ní odpovědní ministři dělali že jako by se nic nestalo. Něco je hodně špatně.

Zdroj: analýza redakce a utajené zdroje

 

Tagy