V 90 letech zemřel Fidel Castro

V 90 letech zemřel Fidel Castro
26 / 11 / 2016, 06:30

Kubánská televize oznámila, že Fidel Castro zemřel v pátek v 7 hodin místního času. Fidelovu smrt potvrdil jeho bratr Raúl.

Kubě vládl až do roku 2006, kdy kvůli zdravotním důvodům odstoupil a vládu předal svému bratru Raúlovi. Od té doby se pouze občas objeval v médiích ve své teplákové soupravě Adidas. Typické znaky tohoto revolucionáře byly hodinové projevy, plnovous a kouření kubánských doutníků.

Castro byl poslední zbývající vůdce skupiny tvrdých komunistických vůdců, jako čínský Mao Ce-tung, korejský Kim Ir-sen nebo vůdce SSSR Leonid Brežněv. Definitivně tak skončila jedna éra.

CUBA-CASTRO/

Údajně měl za život 35 tisíc žen, jeho sexuální apetiti byl neukojitelný, má devět dětí.

Přežil mnoho pokusů o atentát - číslo prý dosahuje počtu 637 a Kuba dokonce postavila muzeum patřící pod ministerstvo vnitra, které mapuje snahy o likvidaci Castra a komunismu na Kubě. Asi nejznámějším pokusem Castra odstranit je legendární invaze exulantů do jihokubánské zátoky sviní. Ta se stejně jako ostatní pokusy nepovedla.

CIA se také vyznamenala - otrávené pilulky, jed v botách, či otrávený potápěčský oblek... Nic z toho nikdy nezabralo a kubánský vůdce je toho živým důkazem.

Fidel Castro byl při návštěvě ČSSR vyznamenán Řádem Bílého lva a také obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, o kterém se následně po roce 1989 vedly debaty, zda by mu měl být odebrán či ne.

Zdroj: Wikipedie, BBC

 

Tagy článku