V africkém Gabunu propukly nepokoje po prezidentských volbách. Zápalen byl i parlament

V africkém Gabunu propukly nepokoje po prezidentských volbách. Zápalen byl i parlament
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Gabunská vlajka
01 / 09 / 2016, 18:30

Gabunským hlavním městem Libreville zmítají prudké nepokoje, které začaly těsně potom, co skončily tamní prezidentské volby. V nich jen těsně zvítězil Ali Bongo nad opozičním kandidátem Jeanem Pingem. Pingovi podporovatelé protestovali proti výsledku a vyšli do ulic. Při nepokojích byla zapálena i budova parlamentu.

Bongo vyhrál nad svým hlavním rivalem Pingem zhruba o 1,5% hlasů. Ping a jeho spojenci tento výsledek neuznali a považují jej za zmanipulovaný. Okamžitě po vyhlášení výsledků se Libreville proměnilo v bojiště. Policie a ozbrojené složky se snažily demonstranty rozehnat.

Opoziční lídr Jean Ping ve čtvrtek prohlásil, že dva lidé byli při demonstracích zabiti a policie navíc napadla sídlo jeho strany. Podle Pinga bylo sídlo strany bombardováno z helikoptéry a výsledkem bylo 19 zraněných, z toho několik těžce. Ping se domnívá, že to udělali lidé patřící k prezidentu Bongovi.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun již vyzval znesvářené strany, aby se vystříhaly jakýchkoliv činů, které by mohly destablizovat zemi a ohrozit mír. Ozbrojené střety provázely také Bongovu volbu v roce 2009, když nastoupil poprvé do prezidentského úřadu po svém otci Omarovi.

hořící parlament

Gabunský demonstrant

 Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku