V bagdádské věznici je podle Kadyrova i stovka žen a dětí z Ruska

V bagdádské věznici je podle Kadyrova i stovka žen a dětí z Ruska
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
30 / 11 / 2017, 06:30

Více než stovka žen a dětí s ruským občanstvím je zavřená v bagdádském vězení. Oznámil to Ramzan Kadyrov, vůdce autonomního Čečenska.

Právě odtud, jakož i ze sousedního severokavkazského Dagestánu pochází mnoho bojovníků, kteří se přidali k teroristickému hnutí Islámský stát a válčili v Sýrii i Iráku.

"Je to velká skupina žen a dětí, ruských občanů. Známe jejich jména. Je mezi nimi 25 žen a 79 dětí," napsal Kadyrov v sociální síti podle agentury TASS. Zmíněné ženy a děti podle Kadyrova zajaly vládní jednotky při dobytí Mosulu a poté je převezly do ženské věznice v Bagdádu. "Z Čečenska je jen jedna rodina, ostatní jsou z různých regionů (...) Jsou mezi nimi ranění a zmrzačení," dodal čečenský vládce.

Kadyrov uvedl, že již podnikl první kroky k dohodě s iráckými úřady o repatriaci těchto ruských občanů. Ujistil, že hodlá postupovat v úzké součinnosti s ministerstvy zahraničí a obrany a dalšími ruskými úřady.

Agentura TASS poznamenala, že za poslední měsíce se do Ruska vrátilo více než 90 žen a dětí, původem z Čečenska, Dagestánu a dalších ruských regionů, jakož i Uzbekistánu a Kazachstánu. V Sýrii a Iráku podle prezidentovy zmocněnkyně pro práva dětí zůstává na 500 nezletilých ruských občanů.

Bojovníci Islámského státu ovládli v létě 2014 severní a západní území Iráku, přičemž se zmocnili i druhého největšího iráckého města Mosul. Armáda nad ním převzala znovu kontrolu až letos v červenci. Problém, co si počít se zajatými manželkami a potomky džihádistů, řeší i jiné státy, například Francie.

Autor: ČTK

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace