V Berlíně začalo vyjednávání o nové německé vládě

V Berlíně začalo vyjednávání o nové německé vládě
Popisek: Angela Merkelová
18 / 10 / 2017, 14:30

V Berlíně dnes začalo vyjednávání o nové německé vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU, včetně kancléřky Angely Merkelové (CDU), se v poledne sešli se svobodnými demokraty (FDP), odpoledne povedou rozhovory se Zelenými. Očekává se, že fáze předběžných rozhovorů bude trvat několik týdnů. Nesourodá koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a levicových Zelených dosud na celoněmecké úrovni nikdy nevznikla

Jednání deseti představitelů CDU/CSU a šesti politiků FDP by mělo trvat zhruba dvě hodiny. Odpolední a podvečerní schůzka se Zelenými má být o hodinu delší. Takzvané sondovací rozhovory budou pokračovat ve čtvrtek setkáním FDP a Zelených a konečně pátečním jednáním, kterému budou poprvé přítomny všechny strany společně.

Při těchto úvodních rozhovorech půjde podle pozorovatelů především o to, aby strany spíše než rozdíly hledaly shodu, a aby si vyjasnily, které oblasti a témata považují za prioritní.

Všechny strany možné vlády dávají dopředu najevo, že vyjednávání o nové koalici bude složité a že se může protáhnout i na několik měsíců. "Je nám jasné, že to nebudou jednoduché rozhovory," nechala se v týdnu slyšet Merkelová, která vládu sestavuje už počtvrté. Rozhovory neusnadní ani fakt, že žádný z politiků nemá s podobnou koalicí na celoněmecké úrovni zkušenosti. Vládu, v níž by zasedalo tolik různých politických uskupení, měla SRN naposledy v 50. letech. Situace v poválečném západním Německu ale byla tehdy zcela odlišná.

Úspěšnému sestavení kabinetu na druhou stranu nahrává pragmatismus Merkelové i dalších zúčastněných politiků, zjevná připravenost svobodných demokratů i Zelených vstoupit do vlády i momentální absence jakékoliv jiné alternativy. Sociální demokraté (SPD) se po propadu v zářijových volbách rozhodli odejít do opozice, a žádná jiná realistická většina než vícečlenná koalice tak nyní ve Spolkovém sněmu není.

Když budou sondovací rozhovory úspěšné, začnou strany, které dělí názory na uprchlickou, energetickou nebo evropskou politiku, jednat o konkrétním vládním programu. Tato druhá fáze vyjednávání by mohla trvat přinejmenším několik dalších týdnů.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace