V boji proti terorismu nasazujete vlastní život, proti kyberteroristovi si maximálně otlačíte prsty od klávesnice, říká exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž

V boji proti terorismu nasazujete vlastní život, proti kyberteroristovi si maximálně otlačíte prsty od klávesnice, říká exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž
05 / 11 / 2018, 10:00

V dalším díle seriálu ,,Kyberšpioni 21. století" pohovoří bývalý šéf analytiků ÚOOZ a jednatel společnosti Supreme Analytics s.r.o. Jiří Ráž o rozdílech mezi ,,klasickým" terorismem a kyberterorismem, což je dnešní téma seriálu. Lze oba srovnávat a může napáchat kyberterorismus větší škody než ten ,,fyzický"? Více v našem rozhovoru.

Jiří Ráž v dalším exkluzivním rozhovoru pro SM prohlásil, že by se raději tohoto srovnání nedopouštěl. Zatímco v boji proti ,,reálnému" terorismu člověk nasazuje vlastní život, v tom kybernetickém nikoliv. Podle Ráže je terorismus akt extrémního násilí, která má pokud možno co nejvíce vystrašit či šokovat společnost právě svou intenzitou.

                                      

Ráž připomíná, že tyto útoky jsou vedeny i formami, na které nebyly ještě před několika lety lidé zvyklí. Jedná se například o útoky nožem běžně na ulici apod. To se samozřejmě v kybersvětě neděje, ale bývalý šéf analytiků ÚOOZ a současný jednatel společnosti Supreme Analytics s.r.o. uvedl, že existují dva trendy, které stojí v této souvislosti za pozornost.

psali jsme: Facebook se zachoval ve skandálu Cambridge Analytica hanebně, data lidí byla politicky zneužita, říká v rozhovoru pro SM exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž

Za prvé je to internet jako platforma propagace zmíněných útoků, přičemž Ráž připomíná skvělou ,,PR práci" Islámského státu, který se snažil cílit na mladé muslimy a verbovat je do řad této organizace. Díky internetu dokázal Islámský stát po dlouhou dobu šířit takřka neomezeně účinnou propagandu.

Za druhé lze kyberútokem lze již dnes způsobit výrazné majetkové škody včetně ztrát na lidských životech. Tyto kyberútoky mohou být obzvlášť nebezpečné v době, kdy jsou již on-line rozvody vody či elektřiny. Poměrně špatně jsou chráněné třeba nemocnice, připomíná Ráž v rozhovoru, protože může hrozit například záměna chorobopisů.

psali jsme: Exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž exkluzivně pro SM: Vláda data AIRBNB získala pro daňovou správu legálně

Ráž se obává rovněž nastupujícího Internetu věcí, který může mít vážné dopady. Už nyní jsou totiž známé případy hackerů, kteří umí vytvořit ,,zotročené sítě" botů, kterými páchají DDoS útoky. Pak jsou ,,ve hře" i útoky na auta, která se dají ovládat přes internet, třeba vypnutím brzd. Právě zde pak vidí Ráž prostor pro reálný kybernetický útok.

Tagy článku

-->